5 tipů jak předejít povánoční kocovině

05. 12. 2018 5 min.
Rady

Jak nekupovat zbytečnosti, užít si vánoce a předejít povánočním depresím? Jak se postarat, aby dobré úmysly a drahé dárky neskončily špatným pocitem?

Nikdo se předem nerozhodne, že se po štědrém dnu vzbudí a bude ho bolet hlava starostmi, jak napravit vše, co ve jménu Vánoc spáchal. Přesto se to řadě lidí nakonec stane (a to teď nemluvíme o alkoholu). Špatně vybrané nebo předražené dárky, pokažená nálada, výčitky a zklamání.

V článku Půjčka na dárky? jsme naznačili, že půjčování na dárky nebývá většinou dobrý nápad. Dnes přinášíme tipy, jak strávit klidnější a radostnější Vánoce, na které si nebudete muset půjčovat.

1. VČAS

Vybrat a koupit dárek můžete i dlouho před Vánoci. Můžete dostat skvělý nápad i na letní dovolené, nebo v září, když pobíháte po obchodech kvůli školákům. Na podzimním veletrhu můžete vybrat zajímavé věci a ještě je pořídit s veletržní slevou. Jenom pak v prosinci tu krabici s dárky nesmíte zapomenout navrchu skříně. Dokonce i nákupy z e-shopů jsou také poklidnější dříve, než vypukne celonárodní dopravní zácpa kurýrů a pošťáků. Některé e-shopy nabízejí třeba v listopadu dopravu zdarma. Ve druhé polovině prosince už kupujete jen to nejdražší a nejpřebranější zboží, navíc pod tlakem, že teď už něco prostě MUSÍTE….

2. Dárek na míru

Hodnota dárku je spíše v tom, jak pečlivě a na míru ho vyberete. Poukaz na společný jarní víkend do útulného penzionu v městečku, kde jste se se ženou seznámili, pro ni bude cennější než kožich. Také se nabízí spousta dárkových předmětů s vlastním potiskem na zakázku. Nemusí to být jen tradiční kalendáře. Když dostane babička zástěru s fotkou vnoučat na její zahradě, je to úplně jiný dárek, než jakákoli jiná zástěra. Drobné a pečlivě promyšlené dárky dokážou skutečně potěšit a nebudete na ně potřebovat půjčku.

VÁNOČNÍ DÁRKY? Vybírat brzo, pečlivě a s citem. Pomalu rozbalovat, dlouho se radovat.

3. Množství

Někteří lidé trnou strachy, že kdyby dárky nezakryly celou podlahu od stromečku až k oknu, tak to nebudou ty pravé Vánoce. Není to tak. Nejde o závody, kdo dá víc a co bude dražšího. Radost neroste s počtem dárků ani peněz, ale spíše s náladou, která kolem vánočního stromečku v rodině panuje. Osmiletý chlapec v polovině štědrého večera řekl, že teď si jde hrát s touhle stavebnicí a další dárky bude rozbalovat nejdříve zítra. Dodal, že by rád, aby s ním teď někdo šel tu stavebnici skládat.

4. Rozbalování

Samotné rozbalování probíhá v každé rodině jinak. Někde se všichni živelně vrhnou pod stromek, rozcupují papíry a roznesou si své úlovky do pokojů a za 20 minut je po všem. Jinde si všichni sednou do kruhu, vypnou televizi a dárky po jednom roznáší nejmenší dítě, kterému občas někdo musí pomoct se čtením. Rozbaluje se v jedné chvíli jeden dárek, prohlédne nebo vyzkouší, předvede, rodina ho pochválí a pak jde capart pro další dárek. První rodina utratila za dárky možná i více peněz, nebo jich měli větší hromadu, ale v tom fofru málokdo stihl zjistit, jestli právě ten jeho dárek vůbec udělal druhému radost.

partnerská půjčka od Cofidisu

Mám zájem

5. Překvapení nebo domluva?

Znáte přeci své nejbližší. Karel miluje překvapení, ale Jarka ho zase nepotřebuje. Naopak, je otrávená, když se někdo netrefí přesně do její značky parfému. Myslete na to předem. Když dárek kupujete, měli byste se v tomto přizpůsobit povaze obdarovaného. U Karla nezbyde, než pečlivě sledovat co má nejradši a zrovna letos by se mu hodilo. Jarky se prostě zeptáte nebo dokonce dárek můžete jít vybrat s ní. Ušetříte si přehmaty a zklamání. A jako poslední záchrana – schovejte si účtenku, ať to Karel může případně vyměnit (ale nepřikládejte mu ji k dárku).

Cofidis Vám přeje klidné a spokojené Vánoce, ale i další dny, kdy už Vánoce budou jen příjemná vzpomínka.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.