DESATERO BEZPEČNÉHO ÚVĚROVÁNÍ

02. 03. 2018 5 min.
Rady

Toužíte si lépe vybavit dům, pořídit nové auto, jet na vysněnou dovolenou nebo si koupit něco potřebného do domácnosti? Napadlo vás vzít si úvěr, ale máte obavy, jak se s půjčkou vypořádáte? Půjčené peníze nemusí být vaším strašákem, ba naopak vám mohou velice pomoci, dbáte-li několika zásad bezpečného úvěrování.

1. Dělejte si přehled o své finanční situaci.

Pravidelně si sepisujte své měsíční příjmy a výdaje. Jedině tak se můžete bezpečně rozhodnout, o tom, co si koupit můžete, co naopak ne a kolik peněz byste měli pravidelně přinášet do svého rozpočtu. Máte-li přesný přehled o své finanční situace, snadno si také spočítáte, zda jste schopni půjčku splatit a v jakém časovém horizontu.

2. Myslete na zadní vrátka, tvořte si finanční rezervy.

Není rozumné žít od výplaty k výplatě. Snažte si vytvořit finanční rezervu, která vás v případě nenadálých událostí ochrání. Doporučujeme, abyste si vytvořili alespoň takovou rezervu, která by dokázala pokrýt vaše nezbytné výdaje přibližně na půl roku. Vedle spořicích účtů vám může pomoci také pojištění a budování investičního portfolia.

3. Zvažte, zda půjčku nezbytně potřebujete.

Ne na vše, po čem toužíte či v danou chvíli potřebujete, je nezbytné si půjčovat. Nenechte se ovládnout emocemi. Nový telefon nebo drahá dovolená u moře, kterými se pochlubíte v práci nejsou nejlepším důvodem pro to vzít si půjčku.

4. Nesáhněte po první půjčce, zjišťujte si informace.

Nechte si poradit, jaký druh půjčky je pro vaši situaci nejvýhodnější. Podmínky spotřebitelského úvěru se například liší od hotovostního úvěru. V těchto informacích byste měli mít před sjednáním půjčky jasno.

5. Pečlivě vybírejte, od koho si půjčíte.

Jednou z podmínek bezpečného úvěru je správný partner. Než si od někoho půjčíte, zjistěte, jak daná finanční společnost funguje a jaké má reference. Nepůjčuje-li jen tak někomu, je to dobré znamení, že dbá na to, aby se její klienti nedostali zbytečně do potíží.

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

6. Buďte upřímní.

Zatajovat pravdu se nevyplácí. Základem bezpečné půjčky je vaše upřímnost. Nevyžaduje-li finanční společnost potvrzení příjmů od zaměstnavatele, nezneužívejte toho a řekněte pravdu, také sami předložte seznam společností, kde máte aktuálně sjednanou půjčku (spotřebitelský úvěr, kreditní karty, kontokorent, hypotéka a další).

7. Spočítejte si veškeré náklady na úvěr.

Významným ukazatelem je RPSN, který vyjadřuje o kolik procent navíc z půjčené částky na konci splácení zaplatíte. Zahrnuje veškeré poplatky, úroky a další náklady, které s pořízením úvěru souvisí.

8. Pozor na dodatky, smluvní pokuty nebo malá písmena ve smlouvě!

Nenechte na sebe tlačit a smlouvu si do detailu přečtěte. Zejména méně čitelné odstavce mohou obsahovat podstatné informace.

9. Podepisujte pouze takovou smlouvu, které od začátku až do konce dobře rozumíte.

Nechte si vše vysvětlit. Pokud stále čemukoliv ve smlouvě nerozumíte, vezměte si čas na rozmyšlenou a poraďte se s jiným odborníkem.

10. Problémy se splácením řešte okamžitě a s tím, u koho jste si úvěr sjednali.

První náznaky neschopnosti řádně splácet řešte neprodleně se společností, u které jste si půjčku vzali. Může vám navrhnout odklad, snížení splátek a prodloužení doby splácení nebo jiná řešení. Pamatujte, že nikdy není pozdě! Důležité je situaci aktivně řešit.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.