Jak nerozhazovat zbytečně

29. 06. 2018 4 min.
Rady

Jak neházet peníze do kanálu a lehce ušetřit? Utrácet jde rozumně a přitom si nic dobrého neodepírat! Kdy je a kdy není vhodné si půjčit?

Kdo je u Vás doma odpovědný za rodinný rozpočet a hlídá, aby peněz přitékalo víc, nebo alespoň tolik, kolik rodina utratí? Bezproblémový rozpočet je, když:

  • vyděláváte tolik, kolik utrácíte, nejlépe o něco víc, nebo
  • utrácíte jen tolik, kolik vyděláváte, nejlépe o něco méně

Co když rozpočet nevychází?

  • Když Vám zrovna odnesla vichřice střechu z domu, je to pochopitelně velký zásah do rozpočtu. Může se stát, že Vaše rezervy nebudou stačit a je v pořádku si na opravu půjčit.
  • Když vám (skoro) každý měsíc chybí tak asi půl výplaty, pak Váš rozpočet není zdravě nastaven a musíte změnit něco zásadního, protože toto půjčka nevyřeší.
  • Ale jestli Vám pokaždé před výplatou „chybí tisícovka“, máme pro Vás pár otázek k zamyšlení, kde byste ji mohli najít i bez velkých změn.

 Půjčkou se dá vyřešit leccos, ale rozumné šetření pomůže rozpočtu vždycky.

Přehled výdajů

Sepsali jste si někdy všechny povinné měsíční platby a sečetli? Máte v tom seznamu nejen vodu, elektřinu a pojištění, ale také mobil, kabelovou televizi, poplatky za aplikace a permanentku někam, kam stejně nechodíte? A zkusili jste něco škrtnout?

Topení

Větráte a topíte zároveň? A víte, že v tu chvíli Vám oknem létají ven stovky, které si vůbec neužijete, a pak Vám jinde chybí? Máme zjištěno, že ve stejně velkém bytě jednoho domu dokáže jedna rodina protopit za zimu až desetkrát více, než jiná. Tady už se „vyhazují komínem“ desetitisíce ročně.

Energie

Víte, kolik stojí kubík teplé vody? Teče vám voda po celou dobu, co si čistíte zuby? Napustíte si vanu, i když by klidně stačila sprcha? Víte, že myčka má menší spotřebu vody, než když nádobí myjete v ruce? Víte, že se dají ušetřit třeba tři tisíce za rok důsledným zhasínáním v pokojích, kde zrovna nikdo není?

Nákupy

Nakupujete „hlavně blízko a rychle“, nebo přemýšlíte také o jiných okolnostech? Nevyplatí se Vám zajet na větší nákup o kus dál do jiného řetězce, počkat na slevu, využít výprodej, nebo nakoupit v malé večerce za rohem? Čtete někdy ta malá písmenka, kde píšou, jaká je skutečná cena za kus nebo za kilo, která se dobře porovnává? Brýle s sebou! Trojnásobně velké balení pracího prášku vychází obvykle levněji, než tři malé. Ale porovnat u regálu 650 g pytlík něčeho za 61,10 Kč a krabičku 970 g téhož zboží za 79,50 Kč je leda na kalkulačku.

Jídlo

Zkusili jste si někdy vyfotit, kolik jídla vyhodíte - třeba za jeden týden? Schválně prohrábněte ledničku, vyndejte na linku prošlé jogurty, salám s neušlechtilou plísní, zbytek guláše z pondělka a vše ostatní, co už určitě nikdo nebude jíst. Vedle si položte ztvrdlé pečivo a nahnilé ovoce. Přihoďte tu prošlou konzervu tuňáka ze špajzu. Dělejte si jen tak na mobil aspoň týden fotky všeho jídla, které vyhazujete. Nakonec je v neděli projděte a věnujte pár minut odhadu, kolik peněz jste za poslední týden nasypali do koše. Vyndejte tuto částku z peněženky a položte peníze na stůl, ať je pěkně vidíte. To zamrzí, že? Prohlédli jste si někdy babiččiny recepty na báječné polévky ze zbytků? Srovnali jste si, že jedna lahvinka vína v restauraci stojí asi jako dvě, které si donesete z obchodu a vypijete s přáteli u Vás na terase?

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Bezbolestné šetření, které jsme naznačili v předchozích otázkách, neublíží Vaší životní úrovni. Nešidíte se o radosti. Stačí o utrácených penězích více přemýšlet a udělat drobné změny, aby Vám jen tak neproklouzávaly mezi prsty. Když si šetřením vytvoříte rezervu a ta v nějaké chvíli nestačí, my Vám rádi pomůžeme k Vašemu velkému snu, nebo při náhlých potížích. Půjčka je dobré řešení při nenadálých situacích, nebo větších investicích, ale není vhodná na záplaty rozpočtu, který pravidelně ujíždí do mínusu.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.