Kolik stojí výbava pro děťátko

02. 05. 2018 5 min.
Rady

Výbavička pro mimino – to nejsou jen sladké čepičky, ale i spousta jiných věcí, které je potřeba koupit rychle. Někdy rychleji, než na ně stihnete ušetřit. S hotovostní půjčkou můžete mít výbavičku doma už v těhotenství. Kolik výbava stojí?

Říká se, že s prvním dítětem se zároveň „narodí“ i rodič. Je to úplně nová životní role a musíme se na ní přichystat. Když máte vyřešené zásadní otázky jako bydlení, zbývají menší, ale také důležité:

  • Jak se to miminko bude jmenovat?
  • Jak daleko bydlí babička a jak často může přijet hlídat?
  • Co všechno budeme pro dítě potřebovat nakoupit hned a co v prvním roce?

PARTNERSKÁ PŮJČKA OD COFIDISU

Mám zájem

Naštěstí během těhotenství máte čas tyto otázky vyřešit. S výběrem jména pro miminko, ani s hlídací babičkou pomoci nemůžeme, ale připravili jsme seznam výbavičky pro děťátko, kterou budete potřebovat do jednoho roku po narození. Orientační ceny jsou podle středně náročných rodičů. Ti nepotřebují mít na všem trendy značku, ale kupují pro dítě věci pěkné a nové, nikoli z bazarů.

Postýlka, rošt, matrace, potah 4 000 Kč
Kočárek trojkombinace 12 000 Kč
Autosedačka Je součástí kočárku. Samostatně by stála 3 000 Kč
Přebalovací pult nebo jen podložka Pult jako komoda 3 000 Kč, jednoduchý 1 500 Kč, nebo podložka 300 Kč
Jídelní židlička a dětské nádobí 2 000 Kč
Ohrádka 1 200 Kč
Vanička a lehátko 400 Kč
Oblečení do 1 roku 5 000 Kč
Peřinky + dvoje povlečení a prostěradla + deka do kočárku 700 Kč + 1 000 Kč + 600 Kč
Nosítko (babyvak) + fusak 2 500 Kč + 1 200 Kč
Těhotenské a kojící oblečení maminky 4 000 Kč
Lahvičky, dudlíky, odsávačka mléka 1 800 Kč
Hračky 2 000 Kč
2x osuška a žínky + taška na pleny 500 Kč + 300 Kč
Chůvička, bezpečnostní krytky, pojistky šuplat 2 000 Kč
Kosmetika a základní lékárna (mýdla, oleje, masti, teploměry, léky na teplotu a kašel) 2 500 Kč
Papírové pleny (rok), nebo  11 000 Kč
Látkové pleny (100 ks) 2 000 Kč
CELKEM 50 000 až 60 000 Kč

Cena výbavy

Celkem takováto „průměrná“ výbavička vychází mezi 50 až 60 tisíci Kč* - úplně nových výdajů. Většinu výbavy pro miminko potřebují hned po narození. Až půl roku po narození stačí koupit ohrádku, židličku, oblečení na batole, většinu hraček a samozřejmě větší plínky. Mladí rodiče někdy předem neuvědomí, že během pár měsíců kolem narození dítěte budou potřebovat vydat přes 35 tisíc, a než dítěti bude rok, tak dalších 20 - 25 tisíc.

půjčka může být řešení

Výbava pro dítě do jednoho roku vyjde kolem 55 tisíc. Přes 35 tisíc z toho stojí věci, které je třeba pořídit ještě před narozením.

Může se stát, že těhotenství přijde v době, kdy nedávno investovali do bydlení a nemají další rezervy. Maminka pochopitelně na čas přestane vydělávat a bude mít mateřskou. Vše ostatní závisí na jediném příjmu. Pro tyto situace můžeme rodině nabídnout hotovostní půjčku, například ve výši 50 tisíc. Díky kreditní kartě mohou rodiče z půjčky nakupovat právě ve chvíli, kdy si vyberou kočárek nebo postýlku a pak zase časem, až dojde na plenky a lahvičky. Navíc díky kartě dostanou slevu u některých prodejců (např. Pompo). Je lepší mít díky půjčce postýlku, autosedačku i vaničku včas doma, protože po narození miminka je hned potřebujete a taky už nikdy nebude tolik času a klidu na nákupy jako předtím. S novorozencem si pak užijete víc radostí, když starosti s nákupy a financemi máte vyřešené.

*Nepočítali jsme cenu za umělé mléko, příkrmy a zdravotní výdaje nad rámec běžných nachlazení, ani případné úpravy domácnosti. Započítali jsme, že rodiče použijí papírové, nikoli látkové pleny.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.