Kolik stojí zařídit pronajatý byt?

11. 04. 2018 4 min.
Rady

Když mladý člověk poprvé vyletí z rodičovského hnízda, čekají ho různá překvapení. Opojná chuť svobody, ale také úplně nové starosti. Nejčastěji se mladí stěhují do menších bytů k pronájmu. Kolik takový start stojí a jak probíhá?

„Když jsem se stěhovala od rodičů, nadšením jsem se vznášela. Ta svoboda! Ta nezávislost! Konečně si budu dělat všechno po svém! Pronajaly jsme si s kamarádkou napůl malý byt ve městě a naplánovaly první mejdan. V kuchyni byla linka se sporákem, naštěstí i lednička, ale skříňky úplně prázdné. Nezávislost se musí oslavit a přece nebudeme pít šampáňo z lahve! Brácha nás vzal autem do IKEA a tam jsme naložily vozík nádobím, příbory a drobnostmi do kuchyně. Rovnou jsem si vybrala i pořádnou kytku, krásnou lampičku, barevné polštářky a závěsy na okna, ať ten svůj pokoj rozveselím. U kasy jsem zjistila, že jsem to asi trochu přeťápla, ale co, naši mě do začátku trochu podpořili. Mejdan byl super - nejsme fajnovky, co potřebují židle a prostírání.

Skromné vybavení pronajatého bytu bude stát přes 25 tisíc.

Kdyby ale v kuchyni nebyla lednička, sporák, nebo mikrovlnná trouba, cena bude vyšší.

Není tu žádný nábytek, ale spát se dá klidně i nazemi – táta mi dovezl mojí matraci z pokojíčka. Takže už nám ke štěstí nic nechybí! Vlastně … popravdě řečeno … chybí. Jak je možné, že v bytě nejsou ani jedny nůžky? Žádný plech do trouby? Došlo mi čisté prádlo, jenže pračka určitě stojí hrůzu peněz a ještě by jí musel někdo přivézt a zapojit. Takže peru v ruce, jak za Marie Terezie! Pod vchodovými dveřmi táhne až do pokoje, kde spím skoro na zemi. Závěsy nemám na co pověsit. Dala bych je zatím do skříně, ale žádná tu není. Věci mám v krabicích a pořád v nich něco hledám. Jak to proboha naši dělali, že doma tak nějak všechno bylo?“

Takhle nám vylíčila své začátky v pronájmu třiadvacetiletá Bára. V pronajatém bytě byla funkční kuchyň, ale jinak nic. Bylo potřeba vyřešit spaní, praní, pořídit stůl, židle a skříně. Samozřejmě, že vybírala levnější nábytek i vybavení.

Pomohli jsme Báře udělat přibližný rozpočet pro lepší představu:

Postel pro jednoho (s roštem)
(ev. i s úložným prostorem)
2 000 - 3 000 Kč
od 4 000 Kč
Matrace (měla od rodičů), ale jinak 1 000 Kč
Povlečení a prostěradlo (měla od rodičů), jinak od 700 Kč
Polštář a deka 500 Kč
Šatní skříň   3 500 Kč
Stůl 2 000 Kč
2 židle   1 600 Kč
Komoda na prádlo a menší věci 2 500 Kč
Pračka (do koupelny se vejde jen menší)
(cenu počítáme i s dovozem a zapojením)
2 800 Kč
Vybavení kuchyně
(hrnce, pánve, nádobí, příbory, hrnky, sklenice, utěrky, toastovač)
od 3 000 Kč
Vysavač 1 500 Kč
Zkrášlení pokoje (tapetový obraz, závěsy, garnýž, polštářky, polička, lampička, stínítko na stropní světlo, kobereček) od 3 000 Kč

Je tedy jasné, že byt s funkční kuchyní a koupelnou bude skutečně obyvatelný až po dalších výdajích. Při opravdu skromném stylu vyjde Báru základní vybavení pronajatého bytu kolem 25 tisíc. Ceny odpovídají novému nábytku i spotřebičům z nižší cenové skupiny. Nepočítají s tím, že Bára uvidí nádhernou komodu „kterou prostě musí mít“, i když stojí dvojnásobek než obyčejná, ale na druhou stranu ani s tím, že v bazaru pořídí skříň za polovinu. Zatím také není v seznamu mikrovlnka, kterou by ale na ohřívání jídel ráda využila.

S půjčkou od Cofidis vybaví byt hned a splácení kolem 1 000 Kč měsíčně si může dovolit i mladý člověk.

Bára musí měsíčně platit svou polovinu nájemného a služeb. Před nastěhováním navíc složily s kamarádkou kauci v ceně dalších dvou nájmů, a to jim vyčerpalo rezervy. Bára má nižší plat, což je v jejím věku přirozené. Také teprve zjišťuje, kolik je její měsíční spotřeba, když už se jídlo v ledničce neobjevuje samo, ani toaleťák neroste na držáku. Na investice do vybavování bytu jí vlastně moc nezbývá, ale nechce spát další dva roky na zemi, mít věci v krabicích a prát v ruce. I když se s kamarádkou složí na pračku, vysavač  a nádobí, problém to nevyřeší.  Napadlo ji, že by si na zařízení bytu mohla půjčit.

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Cofidisu jsme Báře nabídli půjčku v hotovosti na vybavení bytu. Může s platební kartou postupně nakupovat nábytek tak, jak jí to vyhovuje. U půjčky 25 000 Kč na dva roky je měsíční splátka jen  1 040 Kč a Bára ví, že to v klidu zvládne. Přitom bude celou dobu příjemně bydlet a ne denně improvizovat.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.