Nemoc je zásah i do rozpočtu

19. 04. 2018 4 min.
Rady

Týdenní nemoc je nepříjemnost, ale finanční problémy vám nezpůsobí. Pokud ale onemocníte na měsíc nebo více, už to problém být může. Jak se nemoc projeví na výplatní pásce zaměstnance?

Už nějakou dobu se rtuť teploměru za oknem potácí kolem nuly. Balíte se do čepice, rukavic, omotáte bradu šálou a každé mrazivé ráno míříte vydělávat na chléb svůj vezdejší. Jednoho večera přijdete domů s povzdechem, že vás nějak bolí hlava. Pak se rtuť teploměru vyškrábe hodně nad nulu, dokonce i kousek nad třicet osmičku, jenže to není ten venkovní teploměr. Paní doktorka si také povzdychne, napíše Vám antibiotika a všichni drží palce, aby ta chřipka trvala jen obvyklý týden. Většinou to vyjde, ale někdy je hůř. Nemoc se komplikuje, protahuje, dostanete jiná antibiotika, proležíte druhý a třetí týden... Když se už už zdá, že vám snad bude lépe, chytí chřipku vaše děti a můžete přejít z neschopenky rovnou na ošetřovačku. Kromě ucpaného nosu, mrzutých dětí, nočních budíků na antibiotika a jiných nepříjemností Vás mohou začít trápit i starosti o peníze. Na léky si musíte často připlatit a nájem nepočká. Bohužel nemusí jít zdaleka jen o chřipku. Léčba po úrazu může trvat nepříjemně dlouho, o vážných nemocech ani nemluvě.

Nemoc přináší neradostné zprávy na účtu

Jakmile přestanete chodit do zaměstnání, rychle se to projeví na výplatě. Za první tři dny nemoci nedostanete od zaměstnavatele nic. Při delší nemoci dostáváte první dva týdny náhradu mzdy za pracovní dny a od patnáctého dne nemoci přijde na řadu nemocenská. Váš příjem se během nemoci sníží přibližně na polovinu. Pokud vyděláváte přes tisíc korun za den, propad v rozpočtu bude ještě větší. Částka, kterou dostanete, závisí na vašem příjmu v posledních třech měsících, ale to neznamená, že váš příjem skutečně nahradí.

Jak drahá je nemoc

Z 27 000 Kč hrubé mzdy vám při měsíčním onemocnění přijde na účet jen 12 384 Kč, druhý měsíc to bude 14 400 Kč.

Z původních 1 000 Kč za den bude nemocenská jen 540 Kč, ze 2 000 Kč za den zbyde něco málo přes 800 Kč. Po měsíci marodění se částka sice nepatrně zvedne, po dvou měsících ještě jednou, ale z pohledu na účet stejně radost mít nebudete. Úplné maximum, které můžete za den nemocenské dostat je 990 Kč, i kdybyste předtím vydělávali jako prezident. Možná něco málo ušetříte za dopravu do práce a mile vás překvapí, že se nemocenská vyplácí i za víkendové dny. Tím ale dobré zprávy končí. Podle průzkumů má méně než čtvrtina rodin bokem takovou částku, která by dovolila živiteli stonat dva měsíce a bez vrásek platit veškeré výdaje domácnosti z dřívějších úspor.

Co dělat při výpadku příjmu

Někdy si v takové situaci prostě utáhnete opasek. Manželka zruší kadeřnici, muž nakonec dokáže opravit porouchaný vysavač, odložíte některé nákupy a na stole se začnou častěji objevovat topinky, fazole a žemlovka. Dcera bude naštvaně práskat dveřmi, protože ten báječný svetřík zatím určitě zmizí z výlohy. Syn bude denně připomínat, že jste mu slíbili telefon, který může vyndat z kapsy, aniž by se spolužáci káceli smíchy. Doufáte, že jim zimní boty z loňska vydrží ještě letos do jara.

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Někdy bohužel utažení opasků nestačí. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a jak tak poleháváte, vaše pračka to okouká a lehne taky. Někdy přijde nedoplatek za elektřinu, plyn nebo vodu. Když se sejde pár takových nepříjemností najednou, hledáte pomoc. Dokonce, i když už znovu nastoupíte do práce, ještě chvíli potrvá, než přijde výplata jako dřív. Půjčka může být jedno z řešení, jak překonat nepříznivou dobu, než se zase život vrátí do svých kolejí. Určitě společně najdeme půjčku ve výši, která vám teď pomůže, a zároveň rozumnou částku, kterou pak můžete bez problémů splácet. Jelikož COFIDIS běžně sjednává půjčky on-line, nemusíte k nám kulhat s nohou v sádře na nějakou pobočku. K půjčce se dá zároveň přidat i pojištění JISTOTA, kdyby se potvora nemoc chtěla ještě vrátit. Půjčíme i těm, kdo nemají partnera, se kterým by se o starosti podělili. A všem vám přejeme pevné zdraví!

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.