Novoroční předsevzetí
Novoroční předsevzetí jsou často o penězích. Budu spořit, nebudu utrácet… Jak to ale zařídit, aby se finanční předsevzetí skutečně naplnila?
Tak šťastný nový rok!
Na přelomu roku si lidé navzájem přejí zdraví, štěstí, lásku, spokojenost a dostatek peněz v dalším roce. Mnoho lidí v duchu shrnuje uplynulý rok, jeho úspěchy i slabší chvíle. Skoro každý však v lednu přemýšlí o tom, co přinese ten rok další. Jak se nám bude dařit? Dostane se Tadeáš na gymnázium? Vydrží nám i letos naše staré auto? Když ne, tak dostaneme půjčku na nové? Jak na nás dopadnou změny u manželky v práci? Bude babička ještě samostatná?
Předsevzetí
Podle průzkumů si většina lidí nějaké novoroční předsevzetí dává. Kromě otřepané svaté trojice „přestanu kouřit, začnu cvičit a zhubnu“, se často objevují předsevzetí, která se týkají peněz. Vybíráme některá z nich:
- Nebudu tolik utrácet za zbytečnosti
- Budu více šetřit
- Snížím dluhy, splatím půjčky
- Vydělám více než vloni
- Budu platit včas nájemné
Samozřejmě, že předsevzetí „Letos vyhraju v loterii“ není předsevzetí, ale přání a proto sem vůbec nepatří.
Svá předsevzetí často vzdáme. Co dělat lépe, abychom je dodrželi?
Jak to dopadá?
Všichni vědí, že nevalně. Mnoho předsevzetí spadne ze stolu už v lednu. Další část jich smyje vlna všedních dnů ještě před velikonoci. Některá vytrvalejší se drží až do prázdnin, ale jen hrstka statečných spatří světélka příštího vánočního stromečku. Čím to je? Jsou ta předsevzetí nereálná? Máme tak slabou vůli, takže že je nedokážeme dodržet? Nebo je to ještě něčím jiným? Přinášíme tři tipy pro úspěšnější dodržování předsevzetí.
Jak předsevzetí dodržet
1. Předsevzetí si napište
Často si lidé svá předsevzetí dávají jen tak „v hlavě“. Pak se ale snadno některé zapomene, nebo se trochu přizpůsobí jarní náladě. Není podstatné, zda si je napíšete na papír, nebo elektronicky. Jen je podstatné, že budete vědět, kde je máte. Nejlepší je mít je někde na očích, ať už na ploše monitoru, domácí nástěnce nebo třeba na dveřích od koupelny. Čím častěji je uvidíte, tím větší je šance na splnění.
2. Dávejte si konkrétní předsevzetí
Výše uvedená předsevzetí mají společné to, že jsou špatně vyjádřena. Nejsou dost konkrétní. Dá se z nich vyklouznout. Třeba „Nebudu utrácet za zbytečnosti“ nebude dobře fungovat, protože když na to přijde, dokážeme si i desátou rtěnku do sbírky vysvětlit jako nezbytnost. Kdyby toto předsevzetí znělo „Neutratím měsíčně více než 18 000 korun.“ mělo by mnohem lepší šanci na přežití. Pokud víte, že bydlení a jídlo stojí 14 000 Kč, tak si dáte do vedlejší přihrádky v peněžence 4 000 Kč a na ty saháte, když nejde o jídlo a bydlení. Co jsou a nejsou „zbytečnosti“ se pak vyřeší celkem samo. Zrovna tak ostatní předsevzetí by měla znít přesněji, porovnejte si sami:
Obecné předsevzetí | Konkrétní předsevzetí |
Budu více šetřit | Ušetřím měsíčně 3 000 Kč a pošlu je vždy na spořicí účet |
Snížím dluhy | Snížím své dluhy do pololetí o … (konkrétní částku) |
Vydělám více než vloni | Vydělám každé čtvrtletí celkem … (konkrétní částku) |
Budu platit včas nájemné | Dám si trvalý příkaz nebo souhlas k inkasu na pátý den v měsíci. |
Zároveň je dobré mít představu, díky čemu vydělám více, nebo ušetřím a jaké konkrétní kroky pro to udělat. Našemu šetření pomůže změnit pojistky, sloučit půjčky, oddělit si spořicí účet a vyhýbat se některým obchodům. Cesta k vyšším výdělkům vede nejčastěji přes zvýšení platu, postup v práci, rekvalifikaci nebo změny v podnikání. Čím konkrétnější kroky znáte, tím lépe.
půjčka pro jednotlivce od Cofidisu
Mám zájem3. Hlídejte se při plnění
Určete si jeden den v měsíci, kdy se podíváte, jak se vám s předsevzetími daří. Vezmete třeba každého patnáctého svůj seznam z nástěnky a kontrolujete, jestli plníte. Nebojte se vybarvovat splněné čtverečky, odškrtávat zelenými fajfkami vše co se povedlo, nebo si tam klidně kreslete smajlíky. Zní to jako metoda z mateřské školky, ale nic to nestojí, zabere to jen chvilku a pomáhá to víc, než byste čekali. Dají se samozřejmě využít i aplikace na hlídání splněných cílů, útraty nebo vedení všech příjmů a výdajů domácnosti.
Za tým Cofidis vám přejeme šťastný nový rok a věříme, že si svá letošní předsevzetí skutečně splníte.
Test úvěrových pojmů – odpovědi
V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.
Test: jak se vyznáte v půjčkách?
V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.