RPSN - POROVNÁVEJTE PŮJČKY CHYTŘE

01. 02. 2018 5 min.
Rady

Hledáte nejvýhodnější půjčku? Nenechte se zmást nízkými úrokovými sazbami a dalšími lákadly. To, zda je pro vás půjčka skutečně výhodná, vám pomůže posoudit RPSN, tzv. roční procentní sazba nákladů. Údajmusí dle zákona o spotřebitelském úvěru zveřejňovat všichni poskytovatelé půjček u svých nabídek.

PROČ SE ŘÍDIT POMOCÍ RPSN?

Úrokové sazby nemusí vždy znamenat konečný náklad spojený s úvěrem. Může existovat ještě celá řada nákladů, které konečnou částku ke splácení navýší. RPSN bere v potaz dodatečné náklady, u kterých si spotřebitel nemůže sám zvolit způsob jejich placení.

CO MŮŽE NAVÝŠIT CENU VAŠEHO ÚVĚRU?

Vedle úrokové sazby vám poskytovatel úvěru může započítat například:

 1. poplatek za uzavření smlouvy
 2. poplatek za posouzení žádosti o půjčku
 3. poplatky za vedení úvěrového účtu
 4. poplatky za správu úvěru
 5. poplatky za převod peněžních prostředků
 6. pojištění pro případ neschopnosti splácet a další

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Díky RPSN můžete posoudit skutečnou hodnotu půjčky a relevantně jednotlivé produkty porovnávat mezi sebou. Pro představu uvádíme výpočet RPSN, vy však můžete vyzkoušet naši úvěrovou kalkulačku a zjistit, jaké RPSN se vztahuje na vámi požadovanou částku.

VÝPOČET RPSN

RPSN se vyjadřuje v procentní hodnotě a funguje zpravidla na roční bázi připisování (označení p.a.).

Vyjadřuje úrokovou míru, při které je současná hodnota půjčky rovna současné hodnotě celkových výdajů (splátky, poplatky, úroky). Vzorec vypadá následovně:

vypocet-rpsn

 • X RPSN
 • m počet poskytnutých půjček
 • k číslo čerpání, proto 1 ≤ k ≤ m
 • Ck výše k-té poskytnuté půjčky
 • tk doba vyjádřená v letech a zlomcích roku mezi datem prvního čerpání a datem každého následného čerpání, proto t1 = 0
 • m´ počet plateb
 • l číslo splátky nebo platby poplatků
 • Dl výše l-té splátky nebo platby poplatků
 • sl doba vyjádřená v letech a zlomcích roku mezi datem prvního čerpání a datem každého splátky nebo platby poplatků

MODELOVÝ PŘÍKLAD

Výše jmenovaný vzorec je pro běžné domácí použití příliš složitý, proto můžete využít úvěrovou kalkulačku, která vám během okamžiku spočítá všechny parametry. Jednoduše si můžete spočítat, že když si půjčíte 100 000 Kč na 5 let při úrokové sazbě 10 % p.a. ve výsledku byste při nulových poplatcích zaplatili 127 482, 27 Kč. Pokud však existují dodatečné poplatky a navýší se hodnota RPSN například na 12 % je pak výsledná částka 133 466, 69 Kč.

Podívejte se na ten rozdíl, společnost A i B poskytují úvěr při úrokové sazbě 10 % p.a., ovšem A při RPSN 10 % a B při RPSN 12 %. Na první pohled je zřejmé, že levnější úvěr pořídíte u společnosti A.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.