Splácení půjček: kolik, kdy, jak a kam

11. 09. 2018 4 min.
Rady

Vše, co potřebujete vědět o splácení půjčky! Kolik a kdy zaplatit? Jakými způsoby splácet? Kam přesně peníze poslat? Číslo účtu a platební symboly?

Co splácení znamená?

Klient, který získal půjčku, je povinen ji řádně a včas splácet. To znamená posílat v určeném termínu pravidelně správnou částku správným způsobem. Konkrétní termín i částka a způsob splácení jsou popsány ve smlouvě o spotřebitelském úvěru a v rozpisu splátek. U revolvingových úvěrů najdete částku splátky vždy na měsíčním výpisu z úvěrového účtu.

Co splátka zahrnuje?

Ve splátce úvěru je zahrnuta jistina, úroky a případné poplatky. Pokud je sjednáno pojištění, tak také pojistné.

Kolik se splácí?

Výše splátky je u každé půjčky jiná, záleží na typu půjčky, půjčené částce a době splácení.

  • U půjček s pevnou dobou splácení (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce a Konsolidace) má klient přesnou částku uvedenou vždy ve smlouvě a v rozpisu splátek.
  • U revolvingových úvěrů (Hotovost, Karta Cofidis) se každý měsíc částka může lišit, proto je minimální výše splátky pro další měsíc uvedena na každém výpisu z účtu.

Kdy splácet?

Všechny půjčky, které poskytujeme, se splácí v pravidelných měsíčních splátkách. To znamená, že je třeba zaplatit určenou částku pravidelně každý měsíc nejpozději k datu, které má klient uvedeno ve smlouvě.

Jak dlouho se splácí?

  • U jednorázových půjček je předem daná určitá doba splácení (počet měsíců) uvedena přímo ve smlouvě a v rozpisu splátek a již se nemění. Doba splácení přímo souvisí s výškou splátky. Za určitých okolností lze dobu dodatečně smluvně změnit (více o změnách splátek).
  • U opakovaných (tzv. revolvingových) úvěrů je možné čerpat opakovaně a splácet průběžně. Tyto úvěry jsou sjednány na dobu neurčitou. Skutečná doba splácení se zde řídí podle toho, zda a jak si klient aktuálně půjčuje a kolik má právě splaceno.

Kam splácet - číslo účtu

Bankovní účet Cofidisu u Komerční banky má předčíslí 35, číslo účtu 3706560257 a kód banky 0100. Pokud není při vyplňování (např. složenky) samostatné pole pro předčíslí účtu, uvádí se číslo účtu takto 35-3706560257.

Variabilní symbol je číslo klientova úvěrového účtu u Cofidisu. Kdekoli klient uvádí variabilní symbol, musí to být číslo jeho úvěrového účtu. Je vždy uveden na smlouvě i výpisu. Je velmi důležité, aby u každé platby byl variabilní symbol vyplněn, jinak se splátka nedá automaticky přiřadit ke konkrétnímu úvěru a může být považována za neuhrazenou. O peníze zaslané bez variabilního symbolu samozřejmě nikdo nepřijde, ale je nutná další komunikace a dodatečné přiřazení splátky k správnému úvěru.

Konstantní symbol není povinný, takže nemusí být vyplněn. Pokud ale bude vyplněn např. kódem 0164 (tzn. splátky úvěrů a půjček), je to zcela v pořádku.

Specifický symbol se nevyplňuje.

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Jak splátku zaslat?

Splácet je možné více způsoby:

  • Bankovním převodem – klient zasílá částku na číslo bankovního účtu, které má uvedeno ve smlouvě a na výpisu z účtu (viz výše).
  • Inkasem – klient zadá své bance souhlas s inkasem a splátka bude automaticky převedena ve správném termínu. Nemusí každý měsíc myslet na to, aby splátka včas odešla. Jen zajistí, aby na účtu byla vždy potřebná částka k dispozici. Zároveň si může v bance nastavit limit inkasa, aby měl stále kontrolu nad maximální odesílanou částkou.
  • Složenkou (poštovní poukázkou) – z pošty klient zasílá částku ve prospěch bankovního účtu Cofidisu (viz výše) a s adresou majitele účtu: Cofidis s. r. o., Bucharova 1423/6, 158 00 Praha 5.
  • Vkladem hotovosti v bance na účet Cofidis – hotovost klient vloží na pobočce Komerční banky na účet Cofidis (viz výše). Může hotovost vkládat i v jiné bance ve prospěch účtu v Komerční bance, ale obvykle to znamená vyšší poplatek banky za přijetí tohoto vkladu.

Každý si najde způsob, který mu nejlépe vyhovuje a může jej i libovolně měnit. Je dobré zvážit i případné bankovní či poštovní poplatky, které se mohou u jednotlivých způsobů i podstatně lišit.

Není možné splácet půjčku hotově v prostorách společnosti Cofidis. Hotové peníze lze vložit pouze přes libovolnou banku na účet Cofidis.

Změny a poplatky při splácení

Další užitečné informace o splácení (o změnách způsobu placení, zvýšení či snížení splátek, o předčasném splacení půjčky a také o bankovních a poštovních poplatcích při splácení) najdete v článku Splácení půjček: změny splátek.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.