Splácení půjček: poplatky a přehled

29. 10. 2018 5 min.
Rady

Cofidis si poplatky za splácení neúčtuje, ale banka a pošta ano. Jak splácet půjčku, abychom ušetřili na poplatcích? Kde získat přehled o své půjčce u Cofidisu?

Poplatky za odeslání splátky

Cofidis nepožaduje žádné poplatky za splácení!

Při zaslání splátky si ale obvykle účtuje odesílající banka nebo pošta poplatek za odeslání částky. Upozorňujeme, že tyto poplatky hradí klient a nelze je odečíst od splátky úvěru. Jedná se částky v řádu korun či desetikorun, výjimečně mohou být i vyšší.

Jak jsou tyto poplatky obvykle vysoké?

  • Obvykle je nejvýhodnější bankovní převod nebo inkaso. Záleží na klientově bance a typu účtu. Běžně se jedná o částku do 10 Kč za jednu platbu, u některých účtů může být i zdarma či součástí paušálního poplatku. Výhoda inkasa a trvalého příkazu je, že na něj není třeba myslet. Zadá se jednou na začátku a pak už probíhá automaticky. Trvalý příkaz má pevně danou částku, inkaso umožní i nerovnoměrné splácení u revolvingových úvěrů.
  • Zaslání peněz poštovní poukázkou je v aktuálním ceníku České pošty za 33 Kč (při zasílané částce nad 5 000 Kč je poplatek 41 Kč).
  • Při vkladu hotovosti na pobočce Komerční banky je aktuálně poplatek 75 Kč. Při vložení hotovosti v jiné bance je poplatek obvykle ještě vyšší a může záviset i na tom, jak vysokou částku klient zasílá.

Banka a pošta mohou splácení půjčky prodražit. Vyberte si co nejlevnější způsob splácení.

Podrobnosti o tom, jak se dá splácet, najdete v článku Splácení půjček: Kolik, kdy, jak a kam.

Platí se poplatek za dřívější vrácení půjčených peněz?

 Revolvingové půjčky (Hotovost, Karta Cofidis) mají jen určenou minimální splátku. Každá vyšší splátka je přijata a rovnou započtena jako splacená bez jakýchkoli sankcí a poplatků.

Poplatek za předčasné splacení může být účtován pouze u jednorázových úvěrů (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce, Novomanželská půjčka a Konsolidace). Může být ve výši 0,5 % nebo 1 %.

Proč takový poplatek vůbec existuje?

Někteří klienti se ptají, proč si účtujeme poplatek za předčasné splacení, když nám vlastně jen vracejí peníze dříve. Je třeba si uvědomit, že sama společnost získává peníze za tržních podmínek na určitou dobu za určitý úrok. Musí pak kalkulovat s tím, že klienti dodrží sjednané závazky včetně doby splácení a předpokládaných úroků. Předčasné splacení půjčky určitým způsobem narušuje plánovaný tok peněz a může se projevit nižším výnosem či vyššími náklady, než bylo předpokládáno. Kromě toho každá změna v průběhu smlouvy vyžaduje další administrativu a poplatek limitovaný zákonem (do výše jednoho procenta) často tyto náklady ani nepokryje.

Budu mít přehled o své půjčce?

Každý měsíc zasíláme výpisy z účtu, ale pouze k revolvingovým úvěrům (Hotovost, Karta Cofidis). Výpis přichází pravidelně do 10. dne v měsíci. Výpis z účtu můžete zdarma dostávat i elektronicky do Vaší emailové schránky. O elektronický výpis si můžete požádat na stránce E-výpis. Stačí zadat Vaše číslo smlouvy a email, kam máme výpis zasílat.

Půjčka pro jednotlivce od cofidisu

Mám zájem

U jednorázových úvěrů s pevnou dobou splácení (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce a Konsolidace) vám dáme po sjednání tzv. rozpis splátek, na kterém jsou uvedeny částky ke splácení a doba splácení. Měsíční výpis se nevystavuje.

V každém případě nejlepší a aktuální přehled o své půjčce najdete na webu Cofidis v Klientské zóně.

Další užitečné informace o zvýšení nebo snížení splátek a změnách způsobu splácení, najdete v článku Splácení půjček, změny splátek.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.