Splácení půjček: změny splátek

24. 09. 2018 5 min.
Rady

Jak si mohu snížit nebo zvýšit splátky půjčky? Dá se splatit celá půjčka předčasně? Jsou nějaké poplatky za odeslání splátky?

To nejdůležitější o splácení

Vše zásadní o splácení jsme podrobně popsali v článku Splácení půjček – kolik, kdy, jak a kam. Další informace lze najít také na stránce Možnosti splácení půjčky.

Zde se dočtete, zda a jak je možné splátky snižovat a zvyšovat během trvání smlouvy. Jak probíhá předčasné splacení na přání klienta.

Změna způsobu splácení

Je jen na rozhodnutí klienta jaký způsob zasílání splátky bude využívat (bankovní převod, inkaso, složenku, vklad na účet v bance). Může také zaslat splátku jiným způsobem, než obvykle, když mu to právě vyhovuje. Nemusí nám hlásit změnu způsobu splácení, ani změnu banky nebo účtu, ze kterého peníze zasílá.

Dá se snížit splátka?

Snížit splátku v některých případech lze. Postupuje se podle toho, o jaký úvěr se jedná:

 • U opakovaných (tzv. revolvingových) úvěrů může klient snížit splátky podle potřeby. Nelze však snížit splátku pod aktuální minimální částku, uvedenou na jeho výpisu z účtu (ten se zasílá vždy do 10. dne v měsíci). Cofidis v tom případě nepožaduje žádný poplatek za snížení splátky. Není třeba žádat, ani upravovat smluvní podmínky. Pokud klient potřebuje snížit splátku pod uvedenou minimální hranici, je nutné s námi projednat, zda je snížení možné.
 • U jednorázových půjček sjednaných na dobu určitou je splátka konkrétně uvedena přímo ve smlouvě a v rozpisu splátek. O její případné snížení je třeba u Cofidisu zažádat. Pokud bude snížení schváleno, uzavřeme novou smlouvu s dohodnutou nižší splátkou. Bude to však zároveň znamenat prodloužení doby splácení tak, aby byla celá půjčka nakonec splacena.

Dá se splátka zvýšit?

Zvýšit splátku je také možné. Opět záleží na tom, o jaký typ úvěru se jedná:

  • U opakovaných (tzv. revolvingových) úvěrů lze kdykoli splatit více, než minimální splátku, uvedenou na měsíčním výpisu z účtu. Splátka může být vyšší o libovolnou částku, až do celkové výše úvěru (viz předčasné splacení). Vyšší splátku není třeba hlásit, smluvně upravovat a nejsou za to žádné sankce ani poplatky.
  • U jednorázových půjček sjednaných na dobu určitou (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce, Novomanželská půjčka a Konsolidace) s pevnou dobou splácení je také možné zaslat vyšší splátku. Zároveň je ale nutné nahlásit na mail informace@cofidis.cz nebo dopisem na adresu společnosti Cofidis (Cofidis s. r. o., Bucharova 1423/6, 158 00 Praha 5), že má klient v úmyslu předčasně zaplatit více. Poplatek za předčasné splacení je 0,5 % nebo 1 % z částky, kterou klient splatil předčasně. Pokud pouze přijde vyšší částka bez jakéhokoli upozornění od klienta, budeme ji považovat za předčasně zaslanou řádnou splátku (či splátky) a postupně ji čerpat na průběžné řádné splácení půjčky. Bez upozornění od klienta, že zasílá mimořádnou splátku, nedojde automaticky k předčasnému (ani částečnému) splacení půjčky, ani nebudeme účtovat poplatek za předčasné splacení.

půjčka pro jednotlivce od Cofidisu

Mám zájem

Je možné předčasné splacení?

Pokud se klient rozhodne zaplatit více (či dříve), ať už část, nebo celý „zbytek“ půjčky, jedná se o tzv. předčasné splacení. Postupuje se podle toho, o jaký úvěr se jedná:

   • U opakovaných (tzv. revolvingových) úvěrů může klient kdykoli zaplatit více, než sjednanou minimální částku aktuální splátky. U těchto úvěrů je předčasné splacení zcela zdarma - bez poplatků a sankcí. Může takto splatit i celou půjčenou částku jednorázově. Není třeba o tom Cofidis nijak vyrozumět. Zaslaná částka je vždy automaticky použita k úplnému splacení či snížení půjčky.
   • U jednorázových půjček sjednaných na dobu určitou (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce, Novomanželská půjčka a Konsolidace) s pevnou dobou splácení a předem danou výší splátky je také možné půjčku předčasně splatit. Je však nutné nás o tom informovat na mail informace@cofidis.cz nebo dopisem na adresu společnosti Cofidis. (Cofidis s. r. o., Bucharova 1423/6, 158 00 Praha 5). Poplatek za předčasné splacení je 0,5 % nebo 1 % z částky, kterou klient splatil předčasně.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.