Splácení půjček: změny v životě

14. 01. 2019 5 min.
Rady

Když se mění život, mohou se měnit i splátky. Můžeme splatit více a dříve - jak na to? Co dělat, když naopak zrovna nejsou peníze na splátku?

ŽIVOT JE ZMĚNA

Nikdo nezná svou budoucnost. Obvykle si ji představujeme jen jako prodlouženou přítomnost s malými změnami. Myslíme si, že budeme ve stejné práci, možná o stupínek výš. Děti budou trochu větší, ale to přece nic moc nezmění. Ve skutečnosti se náš život časem mění víc a jinak, než jsme čekali. Přicházejí nové příležitosti a některé dlouhodobé záležitosti končí. Nemohli jsme vědět, že dostaneme nabídku jiné, lepší práce. Netušili jsme, že někdo z rodiny vážně onemocní. Nečekali jsme, že náš podnik zanikne, nebo se naopak rozroste na dvojnásobek.  Mění se okolnosti i my sami a s tím i naše přání, radosti i starosti. Kolikrát se tím změní i naše finanční možnosti.

Když jsme si vzali půjčku, zavázali jsme se splácet každý měsíc určenou částku, o které jsme byli přesvědčeni, že je tak akorát. Po dvou, třech letech je v našem životě spousta věcí jinak, ale splátka je stejná. Může přijít den, kdy si uvědomíme, že 

  • můžeme půjčku splatit rychleji či hned,
  • nebo naopak, že na splátky zrovna teď nemáme.

Co v takových případech dělat?

Peníze proudí různým tempem. Přizpůsobme se tomu. 

VÍCE PENĚZ

Je to dobrá zpráva, když máme více peněz, než jsme předpokládali v době půjčení. V takovém případě můžeme:

1.       Pokračovat ve splácení beze změn a využít volné peníze jinak

2.       Zvýšit splátku, nebo předčasně splatit nějakou větší část půjčky, než běžnými splátkami

Vše o zvýšení částky najdete v kapitole Dá se splátka zvýšitv článku Splácení půjček: změny splátek.

3.       Splatit celou půjčku (předčasně)

Jak probíhá okamžité nebo předčasné splacení, najdete také v článku Splácení půjček: změny splátek, v kapitole Je možné předčasné splacení?

KDYŽ SPLATÍM, JE TO KONEC SMLOUVY?

Předčasné splacení nemusí vždy automaticky znamenat zároveň konec smlouvy.

  • Smlouva u jednorázových půjček (Partnerská půjčka, Půjčka pro jednotlivce a Konsolidace) přirozeně končí poslední splátkou, pokud se jedná o řádné splácení.  Pokud se rozhodneme pro předčasné splacení, je třeba napřed požádat o přesné vyčíslení dlužné částky včetně úroků a případných poplatků ke dni předpokládaného splacení. Jakmile máme vyčíslení a v plánovaném čase splatíme určenou částku, je vše v pořádku a smlouva tímto končí.
  • Smlouvu o revolvingovém (opakovaném) úvěru na dobu neurčitou (Hotovost, Karta Cofidis) můžeme vypovědět a tím ukončit jedině, pokud jsou všechny závazky splaceny. Výpověď smlouvy se zasílá emailem na adresu informace@cofidis.cz nebo dopisem na adresu COFIDIS s.r.o., Bucharova 1423/6, 158 00 Praha 5.

MÉNĚ PENĚZ, NEZAPLACENÁ SPLÁTKA

Bohužel může přijít i situace, že zrovna nejsou peníze na splátku. Co v takovém případě dělat? Všichni doporučují komunikovat, komunikovat, komunikovat! Aktivně jednat se společností, která nám peníze půjčila. Nestydět se a nečekat. „Strkáním hlavy do písku“ se problém sám nevyřeší, ale zvětší.

KDYŽ NENÍ NA SPLÁTKU, ROZHODNĚ NEDĚLEJTE PŠTROSÍ POLITIKU!

Společnost, která peníze půjčila, nás napřed na nezaplacenou částku upozorní dopisem, SMS, mailem nebo telefonicky. Pokud nejde o opomenutí, ale skutečně na splátku nejsou peníze, bude se s námi snažit najít individuální řešení. To je vždy vstřícnější, když se společností včas a poctivě jednáme.

VÍTE, ŽE JSTE POJIŠTĚNI?

Splácení půjčky může být pojištěno. Pojištění je právě pro případ, že se nezaviněně dostaneme do potíží. Může jít o nemoc, úraz s následky, nebo když přijdeme o zaměstnání. Pak je v našem zájmu nahlásit takovou pojistnou událost hned pojišťovně a zjistit, zda je naše situace řešitelná s pomocí pojištění. Společnost, která půjčku poskytla, nám může poradit, jak kontaktovat pojišťovnu a jak ohledně pojistné události postupovat. Je i v jejím zájmu, aby se naše splácení nedostalo do nějaké neřeešitelné situace.

KDYŽ DOJDE NA NEJHORŠÍ…

Bohužel v případě, kdy dlužník přestane splácet, nekomunikuje a problém neřeší, nezbývá společnosti, než postupovat právními kroky, které nejsou příjemné ani jedné straně. Pak se vyplatí brát vážně tato dvě doporučení:

  • schopnost splácet si vždy předem pojistit, a
  • pokud přijdou potíže, tak se hned společnosti ozvat a řešit je dohodou!

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.