Test úvěrových pojmů – odpovědi

27. 03. 2019 7 min.
Rady

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

Tato stránka ukazuje správné odpovědi a vyhodnocení testu. Pokud jste test ještě nedělali, doporučujeme napřed projít tímto testem a poznamenat si své odpovědi, než si zde přečtete odpovědi a výsledky.

Správné odpovědi

1. Úrok

b. Cena za půjčení peněz

Částka, kterou zaplatí dlužník přímo za půjčení peněz. Úroková míra se pak uvádí v procentech jako poměr úroku k jistině. U nás se celkovou částku úroku i procento úroku dozvíte přímo z kalkulačky pro partnerskou půjčku nebo pro půjčku jednotlivci.

2. Věřitel

c. Ten, kdo půjčil někomu peníze

Věřitel je osoba nebo společnost, která jiné osobě nebo společnosti zapůjčila peníze. Může to být třeba Cofidis!

3. Splátky

d. Částky, kterými se postupně vrací půjčka

Úvěry (půjčky) se obvykle vracejí po částech - po splátkách. Obvykle se využívají měsíční splátky – lidově řečeno proto, aby se z každé výplaty dluh splatil o částku přijatelnou pro obě strany. U nás si výši měsíční splátky můžete zjistit přímo v kalkulačce pro partnerskou půjčku nebo pro půjčku jednotlivci nebo v kalkulačce půjčky v hotovosti.

4. p.a.

f. p.a. – per annum (ročně)

Zkratka p.a. – per annum pochází z latiny a znamená roční, ročně, nebo za rok. V oblasti půjček se udává nejčastěji roční sazba úroků, například 5,9 % p.a., ale může se vyjadřovat i v procentech za měsíc (p. m. – per mensem).

5. Umořit úvěr

e. Úplně splatit úvěr věřiteli

Úvěry se obvykle vracejí postupně po splátkách. Ve splátce je zahrnuta jistinaúrok a případně i poplatky. Když dlužník zaplatí poslední splátku, má úvěr splacen – dříve se více používalo slovo umořen.

partnerská půjčka od Cofidisu

Mám zájem

6. RPSN

d. RPSN – roční procentní sazba nákladů

Tímto se vyjadřují všechny náklady, které jsou s půjčkou spojené. Zahrnuje nejen úroky, ale také jakékoliv poplatky a další náklady. Pomocí RPSN je pro klienta nejsnadnější si porovnat výhodnost různých půjček.

7. Splatnost

b. Udává dobu, na kterou jsou peníze půjčeny

Každý půjčka má předem danou celkovou dobu – na jak dlouho jsou peníze zapůjčeny. Během této doby se jednotlivými splátkami dluh postupně snižuje. Do konce doby splatnosti mají být dle smlouvy peníze vráceny (splaceny) úplně. Dobu splatnosti si můžete v našich kalkulačkách nastavit na 1-7 let a tato doba ovlivňuje výši splátky.

8. Jistina

c. Částka, která je vypůjčena

Jistina je čistá částka, kterou si dlužník vypůjčil. Nezahrnuje úroky, poplatky a nic dalšího. V čase se mění (snižuje) po každé splátce.


Vyhodnocení testu

Test byl obtížný tím, že jsme vám nabídli mnoho odpovědí u každé otázky. Tak bylo více možností, jak se „netrefit“. Zároveň je teď jisté, že každá vaše správná odpověď znamená, že to skutečně víte. Podívejte se, jak jste testem prošli:

Správné odpovědi jsou: 1b), 2c), 3d), 4f), 5e), 6d), 7b, 8c)

6-8 správných odpovědí

Výborně! Je vidět, že se vyznáte v pojmech a skvěle rozumíte tomu, jak půjčky fungují. Víte, do čeho jdete a co to znamená. Nemusíte se bát problémů z nepochopení smlouvy nebo podmínek půjčky.

4-5 správných odpovědí

Chápete, jak s půjčkou zacházet, ale některé pojmy vám ještě unikají. Při čtení smlouvy si radši ověřte vše, s čím si nejste úplně jistí. Můžete hledat třeba v našem úvěrovém slovníku.

Méně než 4 správné odpovědi

Pozor – půjčky nejsou vaše parketa. Neznamená to, že si nemůžete půjčit, ale doporučujeme vše pečlivě pročíst a zjistit, nebo se předem poradit s někým, kdo se vyzná a můžete mu důvěřovat. Pro objasnění vám pomůže náš úvěrový slovník.

Pokud se chcete podívat, jak zněly všechny otázky, přejděte zpět do testu s kompletními otázkami.

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

Kolik stojí lyžování?

Zima láká vyrazit na hory a obout lyže nebo snowboard. Lyžování je zábava, ale patří k dražším sportům. Kolik stojí výbava a pobyt na horách?

5 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.