Začátek školy - drahé září

31. 07. 2018 6 min.
Rady

V září výdaje za školní pomůcky, kroužky, družinu a oblečení dosahují až desítek tisíc. Právě teď po prázdninách a dovolené! Co s tím? Pomůže půjčka?

 Za chvilku začne zase škola a Radka přemýšlí nad dlouhým seznamem všeho, co bude muset dětem pořídit. Syn přestupuje po páté třídě na víceleté gymnázium a dcera se těší do první třídy. Začátek září je pro všechny náročný a vyžaduje spoustu času, zařizování a také peněz.

Výbava prvňáčka

Malá Ema si užívá při výběru aktovky. Chtěla by tu růžovou s princeznami z ledového království! K tomu penál a sáček na cvičky se stejným motivem. Do penálu přijde kompletní sada pastelek, gumovací pero, tužky, guma, ořezávátko… a to je jen začátek. Radka odškrtává v seznamu různě velké sešity, obaly, pravítka, náhradní náplně do pera, kufříček na výtvarku, barevné papíry, čtvrtky, gelové fixy, tempery, vodovky, paletu, tuš, modelínu … a to jsou zatím jen v papírnictví. Pak bude potřeba ještě zástěrka, cvičky, tričko, legíny a kraťasy na cvičení, k tomu tenisky a mikina, až se ochladí. Na svačiny do školy musí pořídit nějakou krabičku, nejlépe zase z ledového království – v tom se určitě ovoce nebude kazit. Šatičky na první školní den se zapíší do rodinné historie, takže se nehodí ty od zápisu, hlavně z nich za tři čtvrtě roku Ema už vyrostla. Je načase jí vyměnit část oblečení.

 S dětmi je rozpočet na září vysoký. Rodiče mohou být zaskočeni, kolik musí zaplatit najednou.

Na gymnázium

Zdeněk od minulého září hodně vyrostl a najednou je to mladý muž, který nechce jít na gymnázium v kalhotách nad kotníky a vytahaném tričku. Poctivě se učil, aby udělal dobře přijímačky. Teď ho čeká nová třída, jiné děti, boj o pozici mezi kluky - potřebuje udělat první dojem. Mamina mu slíbila, že před začátkem zajdou k holiči a pořídí nějaké nové oblečení a batoh do školy. O botách je škoda mluvit – noha klukům v tomhle věku roste takovým tempem, že právě předehnal maminčinu velikost nohy a řítí se směrem k tátově třiačtyřicítce rychlostí „dvě velkosti za rok“. Radka díky tomu sice nedávno zdědila po Zdeňkovi turistické boty, ale rovnou ji čekají výdaje za jeho nové pohorky, tenisky, cvičky a kopačky. Žabky a sandály už pořídili během prázdnin.

V prvním týdnu školy přijdou další útoky na peněženku: zaplatit obědy, družinu, třídní fond a kroužky. Radka sice Emě rozmluvila ježdění na koni, ale i balet a výtvarka si žádají své. Zdeněk má během září jet na seznamovací školu v přírodě, aby se nová třída nejmladších gymnazistů sžila. Učebnice sice obě děti ve škole dostanou, ale pracovní sešity musí dětem zase koupit Radka. A není jich málo.

Předškolní rozpočet

Byly to pěkné prázdniny, hodně času strávili na cestách a dva týdny v cizině. Chtěli, aby si Ema volno užila, než jí začnou první školní povinnosti a také aby si oni užili Zdeňka, než ho puberta promění na podivného otráveného klackujícího se a odmlouvajícího tvora. Když si pak Radka s manželem spočítali, kolik peněz bude potřeba při začátku školy naráz, nemile je to překvapilo. K té fůře zmíněných plateb, přibydou ještě Zdeňkovy zájmy a sporty. Není to sice golf, ale i tak… Kromě toho mu už opravdu brzo musí pořídit velkou postel a přidat nějakou knihovnu

Půjčka na začátek školy

Radce s manželem vyšlo, že budou potřebovat jednorázově kolem 35 tisíc na mimořádné výdaje kolem začátku školního roku a na vybavení pokoje. Radka zatím pracuje na částečný úvazek, aby se dětem mohla víc věnovat, takže příjmy rodiny jsou pravidelné, ale ne vysoké. Obrátili se na Cofidis s žádostí o půjčku, aby mohli pořídit školní věci a upravit synův pokoj ještě teď na konci prázdnin - dříve, než vypuknou domácí úkoly, stresy, známkování a dlouhé fronty v papírnictví.

Partnerská půjčka od cofidisu

Mám zájem

Když manželé o půjčku požádali, překvapilo je, jak málo bylo potřeba dokladů. Podruhé byli mile překvapení, jak rychle jsme jim schválili partnerskou půjčku, která má nižší úrok. Do konce prázdnin stihnou přestavět Zdeňkův pokoj, pořídit oběma dětem oblečení, boty i výbavu do školy. Díky půjčce od Cofidisu nakoupí vše v klidu a včas. Na prvňáčkovském focení se slabikářem se bude Ema v nových šatech usmívat jako princezna.

Test úvěrových pojmů – odpovědi

V testu úvěrových pojmů jste vybrali vaše odpovědi. Zjistěte si, co víte o půjčkách a úvěrech. Vyhodnoťte si vaše znalosti finančních pojmů.

7 min.
Rady

Test: jak se vyznáte v půjčkách?

V testu je osm důležitých pojmů, které souvisí s půjčkami. Zjistěte si, jak dobře úvěrům rozumíte. Po testu vás čeká vyhodnocení.

7 min.
Rady

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.