Češi hledají rezervy v domácích rozpočtech. Konsolidaci rodinných půjček by využilo téměř 60 % lidí

Sjednocení půjček celé rodiny do jedné výhodnější je rok od roku oblíbenějším způsobem optimalizace dluhů. Zatímco v roce 2017 partnerskou konsolidaci zvažovalo jen 43 % lidí, letos by ji využilo téměř 60 % Čechů. Díky současné krizi navíc zájem o konsolidace poroste ještě výrazněji. Zvýšenou poptávku v posledních měsících potvrzují specializované srovnávací portály.  

Průzkum společnosti Cofidis mezi 525 respondenty ukázal, že ještě v době krátce před krizí zvažovalo sloučení půjček celé rodiny do jedné výhodnější 58 % dotazovaných. „To je o 8 procentních bodů více než v roce 2018 a o 15 více než v roce 2017. Nejistá budoucnost navíc nutí mnohé Čechy k omezení domácích rozpočtů. Lze proto očekávat, že si díky současné situaci najdou cestu ke konsolidacím další lidé,“ říká Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.  

Konsolidace místo odkladu?

Trend stoupajícího zájmu o konsolidace potvrzují aktuálně i srovnávací portály, které se specializují na zprostředkování úvěrů finančních institucí. Podle statistik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz se za první čtyři měsíce letošního roku meziročně zvýšil zájem o konsolidace o 58 % a celkový počet zprostředkovaných konsolidací pak meziročně vzrostl za stejné období o zhruba 64 %.  

„V souvislosti se současnou situací jsme zaznamenali vyšší zájem o refinancování a konsolidování půjček. Spotřebitelé se snaží snižovat své měsíční náklady, jelikož ne každý chce využít možnost odkladu splátek,“ říká Michal Bajer z internetového srovnávače půjčka.co.  

„Očekávám, že zájem o tyto produkty se bude zvyšovat, avšak finanční instituce budou ještě pečlivěji ověřovat bonitu svých klientů. Současně budou i nadále uplatňovat přísnější pravidla pro poskytnutí úvěru, tudíž bude složitější na ně dosáhnout,“ říká Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.  

Některé informace stále chybí

Dlouhodobě rostoucí popularitu a povědomí o možnosti sloučení svých, partnerských nebo rodinných půjček a závazků potvrzují i další výsledky průzkumu. Například v roce 2017 lidé neuvažovali o partnerské konsolidaci především proto, že o této možnosti vůbec nevěděli. Ještě v roce 2018 byla neznalost stále druhý nejčastější důvod proti konsolidaci, aktuálně už se však jedná jen o zanedbatelné procento lidí, kteří o této možnosti vůbec nevědí.  

Konsolidace není jen o spotřebitelských úvěrech Stále se nicméně ukazuje, že lidem evidentně chybí podrobnější informace o tom, jak konsolidace fungují. Lidé si například často neuvědomují, že konsolidace se netýká jen spotřebitelských úvěrů, ale také třeba kreditních karet, leasingů nebo kontokorentů. Průzkum také ukázal, že desetina lidí stále nevěří, že by mohla touto cestou významně ušetřit. „Praxe přitom ukazuje, že správně nastavenou konsolidací lze ušetřit až stovky korun měsíčně,“ říká Cyril Křůpala z Cofidisu.

Klientská zóna
810 700 810
810 700 810

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.