Češi nechtějí být na půjčku sami, 2/3 z nich by si ji vzaly s další blízkou osobou

Není žádným překvapením, že ke snížení rizika neschopnosti splácet vyžadují některé bankovní i nebankovní společnosti povinnost uvést v určitých případech tzv. spolužadatele půjčky. I klienti se však cítí jistěji, když nejsou na úvěr sami. S někým dalším by si vzaly půjčku 2/3 z nich, zatímco jedině samo pouze 15 %. Zbylých 18 % by o půjčku nemělo zájem samostatně, ani s nikým dalším. „Pokud se člověk rozhodne vzít si půjčku, zajímají ho dvě věci - minimální riziko a co nejvýhodnější podmínky. Přesně tomuto trendu jde naproti nová kategorie tzv. partnerských půjček,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Půjčku zásadně s životním partnerem

K osobám, se kterými by si Češi vzali půjčku, patří nejčastěji manželé, respektive manželky (35 %). Druhou nejčetnější volbu představují životní partneři či partnerky, kteří však nejsou v manželském svazku (21 %). 6 % dotazovaných by si vzalo nejraději půjčku s jedním ze svých rodičů, celkem pochopitelně lze tento postoj sledovat nejvýrazněji mezi mladými lidmi do 26 let. S jiným členem rodiny by si půjčku vzala 4 % respondentů. Mimo rodinné příslušníky byli označeni za ideální osoby ke sdílení půjčky nejlepší přátelé či kolegové, jde však pouze o výjimečné případy.    

Nižší riziko i výhodnější podmínky

A proč by si podle průzkumu Češi raději vzali půjčku s někým dalším, než aby na ni byli sami? Druhým nejčastějším důvodem, který uvedla téměř pětina lidí, bylo právě rozložení rizika pro případ, že nebudou moci úvěr splácet. Vůbec nejvíce respondentů (44 %) uvedlo, že by pro ně bylo nejpřesvědčivější, pokud by tímto způsobem získali výhodnější podmínky úvěru. Významnou roli přikládají Češi také možnosti dosáhnout sdílením půjčky s partnerem na větší částku peněz. „Pro finanční společnost jsou partnerské půjčky výhodné, protože díky dvěma žadatelům snižuje riziko, že klienti nebudou schopni splácet. Společnost tak ušetří na případných nákladech spojených s vymáháním pohledávek a může nabídnout lepší podmínky, mezi které patří právě vyšší půjčená částka nebo nižší úroková sazba,“ vysvětluje Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Půjčku s partnerem na pořízení bydlení i rekonstrukci

Pokud by Češi měli uvést, na co by si půjčku s životním partnerem či jinou blízkou osobou vzali, mají celkem jasno. Financovat tímto způsobem nové bydlení by se rozhodlo 61 % dotazovaných. Na rekonstrukci by si v páru půjčilo 55 % Čechů, na pořízení auta 28 % z nich. Necelá pětina Čechů by partnerskou půjčkou zajistila vybavení domácnosti, 15 % by financovalo vzdělání pro své děti. 

Klientská zóna
810 700 810
810 700 810

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.