Češi se polepšili: Více než hodinu studuje podmínky úvěru 40 % lidí

Češi se ve vztahu k úvěrům chovají rok od roku zodpovědněji. Téměř 40 % z nich věnuje studování obchodních podmínek úvěru před jeho podepsáním více než hodinu svého času, pětina lidí dokonce minimálně jeden den. Podle pravidelného průzkumu společnosti Cofidis jde tak o nejpozitivnější výsledek za posledních 5 let. Velká většina lidí znění obchodních podmínek rozuměla, přesto jejich obsah raději konzultovala s další osobou.        

Výsledky průzkumu mezi více než 500 respondenty ukázaly, že jsou Češi přece jen oproti minulosti před podpisem úvěrové smlouvy zodpovědnější. Zatímco v roce 2014 věnovalo studování podmínek úvěru aspoň hodinu svého času 27 % lidí, aktuálně to je už téměř 40 %. „V posledních letech přistoupila řada finančních společností k poměrně radikálnímu zjednodušení úvěrových smluv. Právě jejich extrémní složitost v minulosti mnoho lidí odradila od čtení už předem,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.  

Šedesátníci příkladem

Oproti loňsku, kdy aspoň hodinu času věnovala podmínkám úvěru třetina lidí, si polepšily všechny věkové skupiny. Stejně jako loni jsou podle průzkumu nejzodpovědnější lidé okolo šedesátky, když déle než hodinu studuje úvěrové podmínky 44 % z nich. Poprvé od roku 2014 se také stalo, aby podíl lidí, kteří obchodním podmínkám věnují den a více času, překročil hranici 20 %.  

5 minut a dost  

Výsledky průzkumu na druhé straně také ukázaly, že necelá třetina Čechů stále věnuje čtení podmínek maximálně 5 minut času. Přestože lidí, kteří se smlouvami takřka nezabývají, je rok od roku méně, jejich podíl je stále výrazný. „Za pět minut nezvládne prostudovat úvěrovou smlouvu ani odborník. Pokud se člověk nechce zabývat smluvními podmínkami nebo jim nerozumí, měl by o to větší pozornost věnovat výběru ověřeného poskytovatele úvěru,“ říká Cyril Křůpala z Cofidisu. Pomoci může například každoroční Index odpovědného úvěrování Člověka v tísni, který porovnává půjčky a jejich poskytovatele nejen z hlediska ceny, ale právě i bezpečnosti.  

Ve srozumitelnosti problém není

Trend zjednodušování smluv potvrzují i další výsledky průzkumu, podle kterých obchodním podmínkám úvěru rozumělo 83 % lidí. Například v roce 2016 se přitom podobně vyjádřilo jen necelých 40 % lidí. Nejjistější jsou si dle očekávání lidé s vysokoškolským titulem. Pouze 8 % z nich přiznává, že pro ně byly podmínky úvěru spíše nesrozumitelné.  

Raději se poradit

Ačkoli si jsou Češi poměrně jistí, že podmínkám rozumí, více než ¾ z nich se i tak raději s někým poradí. Čtvrtina lidí konzultuje obsah obchodních podmínek s partnerem nebo partnerkou, 13 % pak s dalšími členy rodiny nebo známými. 22 % lidí konzultuje podmínky přímo s finanční společností nebo poradcem, ostatní využívají všech dostupných zdrojů.    

Kolik času jste věnoval(a) studování obchodních podmínek úvěru? 2019 2018 2017 2016 2014
Do 5 minut 32 % 37 % 33 % 39 % 40 %
Zhruba hodinu 29 % 30 % 33 % 32 % 33 %
Déle než hodinu 39 % 33 % 34 % 29 % 27 %

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.