Návrat novomanželských půjček si přejí ¾ Čechů

Podle průzkumu společnosti Cofidis si návrat zvýhodněných půjček pro novomanžele přeje velká většina Čechů. Vyloženě proti je jen 7 % lidí a pozitivní trend potvrzuje i aktuální zájem o podobné produkty. Návrat novomanželských půjček navrhlo na konci loňského roku ministerstvo práce a podobná snaha zaznívá i z úst některých politických stran.  

Návrat zvýhodněných půjček pro mladé rodiny začal nabírat reálnějších obrysů na konci loňského roku. Ve své koncepci rodinné politiky s ním přišlo ministerstvo práce a podpořilo ho i ministerstvo financí. Ačkoli o této koncepci včetně návrhu na půjčky rozhodne pravděpodobně až příští vláda, už dnes je jasné, že o podobné produkty je mezi lidmi zájem.  

Trefa do černého

Průzkum společnosti Cofidis mezi 525 respondenty totiž ukázal, že velká většina Čechů by návrat Novomanželských půjček kvitovala. Pro jsou téměř ¾ dotázaných, a to nehledě na jejich vzdělání. Ve věku od 45 let výše mají půjčky pro novomanžele dokonce nad 80 % zastánců.

V praxi používají novomanželé takové půjčky nejčastěji na rekonstrukci společného bydlení, pořízení rodinného vozu nebo zařízení dětského pokoje,říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.  

Zvýhodnění nejen pro novomanžele

Novomanželé ale nejsou jedinou skupinou obyvatel, která by si podle Čechů zasloužila výhodnější podmínky půjček. 30 % dotázaných, zejména ve věku mezi 30 a 40 lety, by nejvíce uvítalo zvýhodněné půjčky pro manžele obecně. Nemalou podporu získaly ale i výhodnější půjčky pro nesezdané páry.

„Češi si berou půjčky v páru i bez speciálních státních programů. Kvůli lepším podmínkám a nižšímu riziku jsme loni registrovali dva žadatele už u 40 % poskytnutých úvěrů,“ říká Křůpala.  

Namísto partnerských dvojic by další třetina dotázaných raději preferovala zvýhodnění půjček pro skupiny jednotlivců. Nejčastěji byla zmiňována studentská půjčka, která měla dle očekávání největší poptávku u lidí do 26 let. 12 % respondentů by nejvíce uvítalo zvýhodněné půjčky pro matky samoživitelky. Desetina se pak přiklonila k seniorským zvýhodněným úvěrům.    

Který z dalších návrhů na zvýhodněné půjčky byste nejvíce uvítal(a)?

Podíl v %

Manželské půjčky (zvýhodnění pro manželské páry) 29,5
Partnerské půjčky (zvýhodnění pro nesezdané páry) 20,2
Studentské půjčky (zvýhodnění pro studenty) 12,0
Zvýhodněné půjčky pro matky samoživitelky 11,8
Seniorské půjčky (zvýhodnění pro důchodce) 10,1
Jiný 2,1
Žádný 14,3

VÍCE O NOVOMANŽELSKÉ PŮJČCE

Reprezentativní příklad: Úvěr v celkové výši 200 000 Kč, pevná zápůjční roční úroková sazba 5,9 %, RPSN 6,06, doba splácení 84 měsíců, měsíční splátka 2 911 Kč, celková částka splatná spotřebitelem 244 524 Kč. Poplatek za sjednání a vedení úvěru 0 Kč. Pojištění není povinné a platby na pojistné nejsou v RPSN zahrnuty. 

Klientská zóna
810 700 810
810 700 810

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.