Není spotřebič jako spotřebič. Nejužitečnější je lednice, bez robotického vysavače, kávovaru a sušičky by se Češi obešli

Za nejužitečnější domácí spotřebič považují Češi lednici, na prvním místě ji zmiňuje více než polovina z nich. Následuje pračka, která je nejužitečnější ze všech spotřebičů pro třetinu lidí. Jako nejzbytečnější pomocník je naopak nejčastěji uváděn robotický vysavač, pětina lidí si svůj život umí dost dobře představit i bez sušičky a kávovaru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis.Češi výběr auta nepodceňují

Nejlepším parťákem v domácnosti je lednice

Domácí spotřebiče jsou nedílnou součástí snad všech českých domácností a jen těžko si bez nich umíme svůj každodenní život představit. Tedy alespoň bez některých z nich. Za nejdůležitější spotřebič je mezi Čechy považována lednice. A bezesporu právem. Vždyť snahou, jak uchovat potraviny co nejdéle v poživatelném stavu, se lidstvo zabývalo již od nepaměti.  

První lednice byla ale vynalezena až v roce 1911 společností General Electric a skládala se ze dvou částí. Hlučného kompresoru, který se zpravidla dával do sklepa, a z chladicího boxu umístěného v kuchyni. Byla ale velmi drahá, stála tehdy zhruba tolik jako dva automobily, takže se těchto lednic prodalo za devět let pouhých 200 kusů. Masověji se lednice rozšířily až v roce 1923. Ty už se podobaly dnešním lednicím a o necelých deset let později měla lednici už polovina amerických domácností. V Evropě se tak stalo až na přelomu 60. a 70. let. Podle údajů ČSÚ z roku 2015 chladničku či chladničku s mrazákem vlastní 100 % českých domácností.  

V současné době se objevují na trhu stovky druhů a typů lednic od těch nejmenších, které využijete třeba v kanceláři nebo na chatě až po obrovské inteligentní lednice s tvorbou ledu a různými vychytávkami jako jsou různé zóny chlazení, speciální zóny pro čerstvé potraviny či s akustickým alarmem při změně teploty a otevřených dvířkách. Samozřejmostí je propojení s chytrým telefonem a připojení k internetu. V blízké budoucnosti budou lednice dokonce sledovat datum spotřeby jednotlivých potravin a případně objednávat docházející. Menší kombinované lednice jsou dnes k sehnání již zhruba od 3000 korun, ty nejdražší stojí i čtvrt milionu korun.  

Pračka spoří čas i námahu

Hned za lednicemi se jako nejužitečnější domácí spotřebič zařadily pračky. Za nejdůležitější je u sebe doma považuje celá třetina lidí. Ani zde se není čemu divit. Těžko si dnes umíme představit, že bychom trávili hodiny s rukama ve vodě a drhnutím prádla o valchu, která mimochodem pochází až z první poloviny 18. století a pradlenám tehdy velmi ulevila. Touha po pohodlí a úspoře času vedla postupně až k vynálezu automatické pračky s nastavitelným programem. Současná podoba praček sahá do 60. let minulého století, ačkoliv první elektrická pračka pochází z roku 1906. Přestože snad v každém větším městě jsou profesionální čistírny oděvů či v zahraniční populární veřejné prádelny, podle ČSÚ má pračku v současnosti téměř 95 % domovů v České republice.  

V obchodech jsou dnes v nabídce pračky s horním i vrchním plněním, v různých velikostech a objemech od jednoduchých minipraček na 1,5 kg prádla po pračky na 17 kg a s nejmodernějšími technologiemi nebo vyloženě designové kousky. Ty nejmenší lze sehnat už za něco málo přes 1000 korun, ty nejdražší stojí i 60 tisíc korun a více. „Velké spotřebiče jako pračky a lednice jsou nejčastějším zbožím nakupovaným přes nás na splátky. Je to přibližně každý 4. nákup,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.    

Myčka či trouba neurazí

Ačkoliv i další spotřebiče bezesporu usnadňují či zpříjemňují život, zdaleka už nejsou pro většinu domácností tak podstatné. Pouhých 5 % Čechů uvedlo jako nejdůležitější domácí spotřebič myčku, 3 % troubu a 2 % rychlovarnou konvici.  

Robotický vysavač – nejen pomocník, ale i špion

Existují ale také domácí spotřebiče, které Čechům připadají víceméně zbytečné. Na plné čáře v tomto směru vítězí robotický vysavač, který považuje za zbytečný nejvíc Čechů (37 %). Tento vynález existuje zhruba 15 let a u nás si zažil před několika lety doslova boom. Stále se však jedná o produkt, bez kterého se většina domácností obejde. Navíc se poslední roky robotické vysavače potýkají s kritikou zejména kvůli možnému špehování. Za sběr dat a pořizování snímků dokonce letos získal jeden z výrobců těchto vysavačů anticenu Big Brother Awards.  

Kávovar jen pro fajnšmekry

Na dalších místech v žebříčku nejzbytečnějších spotřebičů figurují téměř shodně kávovar a sušička s 22 %. V prvním případě může jít zcela pochopitelně o preferenci chutí a kvality. Ne každý má rád kávu, navíc mnozí se spokojí s kávou instantní nebo si raději zajdou do kavárny. Kávovary si proto domů pořizují zejména milovníci kávy. Mimochodem, věděli jste, že i když vynález opravdového espressa přísluší Itálii, úplně první parní stroj na přípravu kávy byl vynalezen v Německu?  

Prádlo usuší i slunce

Pokud jde o sušičky, hojněji se u nás začaly používat spíše v posledních desetiletích, přitom první automatická sušička pronikla na americký trh již v roce 1938. Ještě před pár lety bylo pořizování sušiček kritizováno zejména pro svou energetickou náročnost, dnes lze však běžně najít v obchodech produkty té nejúspornější energetické třídy. Přestože má sušení v sušičce své výhody, bariérou je pro mnohé náročnost na prostor i možnost využít sušení prádla na čerstvém vzduchu, takže se bez tohoto pomocníka domácnosti klidně obejdou. 

Z dalších spotřebičů je pro 6 % dotazovaných zbytečná myčka a mikrovlnka a pro 5 % respondentů kuchyňský robot.  

Nejužitečnější spotřebiče Nejzbytečnější spotřebiče
1. Lednice 1. Robotický vysavač 
2. Myčka 2. Kávovar
3. Trouba 3. Sušička
4. Rychlovarná konvice  4. Mikrovlnná trouba
5. Mikrovlnná trouba 5. Myčka
6. Sušička  6. Kuchyňský robot
7. Kávovar  7. Rychlovarná konvice
8. Kuchyňský robot  8. Lednice
9. Robotický vysavač   9. Pračka
  10. Trouba
   


 

Klientská zóna
810 700 810
810 700 810

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.