Svoje výdaje plánuje 9 z 10 Čechů, dále do budoucna myslí muži.

Aktuální průzkum společnosti Cofidis mezi 500 respondenty ukázal, že Češi rozhodně nejsou nezodpovědným národem, pokud jde o plánování budoucích výdajů. Kolik, kdy a za co utratí peníze, neplánuje žádným způsobem pouze 10 % z nich. Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis potvrzuje, že promyšlení finančních nákladů je důležité i v případě plánování úvěru: „Právě pečlivé rozvržení budoucích pravidelných výdajů je vedle výběru transparentního poskytovatele základním předpokladem zodpovědné a bezpečné půjčky.“

 

Na měsíc i několik let

Většina Čechů dostává od svého zaměstnavatele příjem měsíčně, není tedy překvapením, že právě na 30 dní dopředu rozvrhuje své výdaje největší počet respondentů, konkrétně 35 %. Druhým a třetím nejčastějším případem je plánování výdajů na nadcházející čtvrtletí, respektive rok (shodně 13 %). Najdou se však i velmi zodpovědní lidé, kteří plánují výdaje i na deset a více let do budoucna. Minimálně na rok dopředu si pak rozvrhuje své výdaje více než pětina Čechů. I finanční společnosti plánování peněžních výdajů svých klientů zaznamenaly: „S žadateli, kteří mají jasnou představu o výši úvěru a splátek, které bezpečně zvládnou splácet, se naštěstí setkáváme stále častěji,“ komentuje výsledky výzkumu Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

 

Muži myslí dále do budoucna

Průzkum společnosti Cofidis také ukázal odlišnosti v plánování mužů a žen. Zatímco nejvíce žen (45 %) plánuje výdaje na měsíc dopředu, v případě mužů je to pouze 25 %. Převahu mužů lze naopak vidět v plánování na delší časové období. Například na čtvrt roku dopředu plánuje výdaje 16 % mužů a jen 10 % žen. Minimálně s ročním předstihem pak plánuje výdaje čtvrtina mužů a jen necelých 17 % žen.      

 

Zodpovědní vysokoškoláci

Jako nejzodpovědnější se podle průzkumu jeví Češi s vysokoškolským vzděláním. Své výdaje plánuje do budoucna přes 95 % z nich. U středoškoláků či dotazovaných s výučním listem se toto číslo pohybuje okolo 88 %. Vysokoškolsky vzdělaní Češi také plánují svoje výdaje dále do budoucna. Minimálně na tři roky dopředu přemýšlí o toku financí přes 10 % z nich.

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.