Tour de France bude sledovat čtvrtina Čechů

3516 kilometrů, 21 etap, 5 pohoří a jen jeden „maillot jaune“. 104. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa startuje už za 9 dní. Jedinečná atmosféra, krásné prostředí, účast českých závodníků ale i atraktivní profil etap. To jsou hlavní lákadla, kvůli kterým budou letos „Starou dámu“ sledovat i miliony Čechů. 

„Z hlediska ohlasu je Tour ve Francii 3. největší světovou sportovní událostí po Olympijských hrách a Mistrovství světa ve fotbale. Z nich je ovšem jediná, která se koná každý rok,“ líčí vztah Francouzů k Tour Yvon Sanquer, ředitel tradiční francouzské stáje Cofidis.   Tour de France ale není fenoménem jen ve Francii, v posledních letech učarovala i Čechy. Podle výsledků průzkumu společnosti Cofidis se chystá alespoň některé etapy sledovat více než čtvrtina Čechů, mezi muži pak dokonce každý třetí. A téměř 10 % lidí plánuje sledovat každou etapu v TV v přímém přenosu nebo aspoň ze záznamu či sestřihu.  

Cyklistika jako vášeň

„Stará dáma“ přitahuje některé Čechy natolik, že se neváhají vydat stovky kilometrů daleko nasát její atmosféru přímo ve Francii. Pomineme-li vzdálenost či finance, pak by podle průzkumu lákalo zažít Tour na vlastní kůži přes 40 % lidí, kteří tento závod alespoň okrajově sledují. Sympatickým plusem je navíc fakt, že na rozdíl od ostatních světově proslulých sportovních událostí, se na této neplatí žádné vstupné.  

Jedna etapa jako týdenní dovolená

Přesto takový výlet na jednu etapu Tour rozhodně není levná záležitost. Cenově může rovnat např. týdenní dovolené v tuzemsku. Přesto se stovky Čechů vydávají v červenci na misi s názvem „Zažít Tour“ a české trikolory nelze podél tratě závodu přehlédnout. Čím to je? Tour, to je jednoduše světová sportovní akce. „Tour de France není jen obrovskou sportovní událostí. Je to setkání pro všechny cyklistické nadšence z celého světa, její publikum vysoce přesahuje tradiční rámec cyklistiky,“ naznačuje Sanquer.  

Češi, fandové cyklistiky

U širšího sportovního publika k popularitě závodu u nás v posledních letech přispěla bezpochyby i hojná účast českých závodníků. Přesto není tento fakt podle průzkumu Cofidisu zdaleka hlavním důvodem, kvůli kterému Češi Tour de France obdivují. Pro téměř 30 % z nich je to především neskutečná atmosféra závodu, která sálá i z televizních obrazovek. Jen o něco méně lidí pak obdivuje krásné prostředí, ve kterém se zápolení na kolech odehrává.  

Uspějí jen nejlepší z nejlepších

Rychle se střídající profily jednotlivých etap od těch rovinatých přes kopcovité k nejnáročnějším horským a zase zpět, to je další z důvodů, proč si Češi závod tolik oblíbili. Tour patří bezpochyby mezi nejnáročnější závody svého druhu a obstát v ní tak mohou pouze ti nejlepší. Účast jezdců světové špičky je proto jistotou a také dalším lákadlem pro fanoušky. „Pro nás i pro všechny hlavní mezinárodní týmy je Tour de France prioritou,“ doplňuje Yvon Sanquer z Cofidisu motivaci stájí postavit na start opravdu to nejlepší.

VÍCE O PRODUKTECH COFIDIS

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.