Vtiskněte zahradě novou svěžest a šmrnc

Venkovní zahrady už nepředstavují pouze dřinu, jako tomu bylo v dobách našich babiček, ale spíše místo, kde se lidé setkávají s rodinou, přáteli a kde především odpočívají a relaxují. Že to není váš případ a vaše zahrada má k oáze klidu na míle daleko? Nezoufejte a mrkněte na naše tipy, většinou totiž stačí přidat pouze několik prvků, doladit detaily a zahrada ožije k nepoznání.  

Relaxační „koutek“ je základ

I když si každý pod pojmem relaxační „koutek“ jistě představí něco jiného, v jednom určitě dojde ke shodě: Na žádné zahradě by neměl chybět. Než ale začnete pracovat na nákresu, zapřemýšlejte nad tím, co je pro vás tou opravdovou odpočinkovou aktivitou a relaxační zónu ji následně přizpůsobte. Nemusíte přitom nutně sahat hluboko do kapsy, stačí dobrý nápad. Pokud rádi čtete, pohodlné křeslo nebo houpačka budou ideální volbou, jestliže relaxujete poslechem hudby, zvažte například houpací síť či hamaku. A v případě, že si nejlépe odpočinete při sledování oblíbeného seriálu, ani venkovní postel či lehátko nejsou k zahození.  

Návrat do dětství?

Milujete grilování, ale i tak často vzpomínáte na vůni opečených buřtů, které jste si jako děti opékali přímo nad praskajícím ohýnkem? Nevzpomínejte! Udělejte si na zahradě vlastní ohniště. Nejenomže nezabere moc místa a nestojí moc peněz, ale s trochou šikovnosti na jeho stavbu budete stačit sami. Potřebovat totiž budete jenom zahradní nářadí a kameny či dlažební kostky na jeho ohraničení. Kromě prvku oživujícího vaši zahradu se navíc můžete těšit na návrat do dětství, který je k nezaplacení.  

Bylinková zahrádka jako u babičky

Mít na dosah bylinkovou zahrádku, která voní široko daleko a na níž můžete zaskočit vždy, když chcete dodat vašim jídlům neopakovatelnou chuť, provonět koupel nebo si jen dopřát čerstvý čaj, rozhodně není k zahození. Navíc je to poměrně snadné a člověk přitom může popustit uzdy své fantazie. Pěstovat bylinky totiž můžete jak na klasickém záhonku, skalce či v závěsných květináčích, tak i na místech uprostřed zahrady, které ohraničíte přírodním dřevem nebo kameny. Nikdy ovšem nezapomínejte na to, že bylinky je nutné sázet do dobře propustné půdy a na chráněné místo, kde se jim dostane hodně světla a tepla.  

Příroda přírodě

Přemýšlíte, jak oživit zahradu, ale nechcete přitom investovat do drahých dekorací? Většinou se stačí jen porozhlédnout kolem sebe nebo trochu prošmejdit půdu, kde jistě narazíte na zajímavé kousky, jako jsou loukoťová kola, dřevěné kbelíky či vědra. Podobné předměty s trochou šikovnosti přetvoříte na stylové květináče nebo originální bedýnky na nářadí. Nezatracujte ale například ani staré dveře, které můžete upravit k zavěšení květináčů. Jiné kousky dřeva jsou zase vhodné například pro tvorbu chodníčků. Příroda přírodě zkrátka vždycky dodá šmrnc.  

Myslete i prakticky

Altán, pergola nebo nějaký jiný přístřešek by minimálně z praktického hlediska neměla vaše zahrada postrádat. Pokud ale nechcete vyměnit naspořené peníze na zaslouženou dovolenou za stavbu pergoly, zvažte i jiné možnosti. „Mnoho párů má v rodinném rozpočtu rezervy, o kterých ani neví. Například díky tzv. partnerské konsolidaci mohou páry žijící ve společné domácnosti sloučit půjčky obou partnerů do jedné a ušetřit každý měsíc až 1 500 Kč,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis. Mít kam uklidit zahradní nářadí, nábytek nebo se mít kam v parném létě schovat před ostrými slunečními paprsky či bouřkou, je na zahradě přece základ.

VÍCE O PARTNERSKÉ KONSOLIDACI

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.