Zkroťte vánoční rozpočet!

Vánoce za 2 nebo 10 tisíc? Jen vaše věc!
Kvanta drahých dárků, vybraného jídla, stres, shon a nula na kontě jako reálný obraz dnešních Vánoc? U většiny rodin možná, ale pokud nechcete, tak proč u vás jednoduše neříct NE. I s domácím cukrovím namísto koupeného, ručně vyrobenými dárky namísto těch luxusně-hodnotných a výzdobou z loňska se dají udělat krásné Vánoce. Stanovte si proto reálnou částku, kterou nejenom můžete, ale i chcete utratit, a tou se řiďte – jen tak předejdete nepříjemnému překvapení, až v lednu uvidíte svůj výpis z účtu.

Čím dříve začnete, tím levněji pořídíte!
S vánočními nákupy není radno otálet! Nejenom, že se vyhnete stresu z přeplněných obchodních domů, poloprázdných regálů a neurčitých dodacích lhůt internetových obchodů, ale navíc ušetříte! Pokud nakoupíte vše s předstihem, velmi pravděpodobně se nesvezete na vlně „vánočního šílenství“, kdy pod tlakem běháte den před Vánocemi po obchodech a kupujete vše, co vám přijde pod ruku, navíc za dvojnásobné peníze.

Ušetřete, zn. chytře!
 • Internet jako spolehlivý pomocník
Pokud to jen trochu jde, vyhněte se obchodním centrům a nakupujte přes internet, kde na vás na každém rohu nebude číhat nějaké lákadlo. Na internetu se snáze vyhnete sortimentu, který kupovat nechcete, ušetříte čas a hlavně peníze.
 • Čerpejte skryté rezervy
Projděte měsíční výdaje a popřemýšlejte, kde nejefektivněji ušetřit. Zaměřte se například na poplatky u bankovního účtu, výši telefonního tarifu nebo splátek jednotlivých půjček a zjistíte, že případnou optimalizací můžete ušetřit slušnou sumu. „Díky tzv. Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku než měli původně a ušetřit peníze celé rodině“, říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.
 • Využívejte výhody za „členství“
Porozhlédněte se na webových stránkách svého telefonního operátora, poskytovatele půjčky či dodavatele energií a možná budete příjemně překvapeni. Někteří z nich totiž svým stávajícím zákazníkům nabízejí slevy v nejrůznějších obchodech s oblečením, kosmetikou, elektronikou, nebo dokonce na lístky na koncerty, divadelní představení a výstavy, které budou pro vaše blízké jistě příjemným ozvláštněním pod vánočním stromečkem.
 • Hand made se cení, i když si to možná nemyslíte
Vyrobené dárky mnohdy potěší mnohem víc, než ty koupené. Uháčkovat čepici, vyrobit náušnice nebo fotoalbum zvládne s pomocí internetu dnes už každý – výmluvy tedy nejsou na místě.

Na nákupy? Jedině se seznamem!
Pokud už přeci jenom musíte do obchodu, plánujte a pište si seznamy – na dárky, suroviny na vánoční cukroví, slavnostní večeři, dekorace a všechno ostatní, co s Vánoci souvisí. Jen tak nebudete z regálů brát vše „co by se mohlo hodit“, ale nakoupíte pouze to, co potřebujete a kolik toho potřebujete.

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.