Znovu a lépe aneb jak neselhat v novoročních předsevzetích?

Ušetřím, začnu sportovat, jíst zdravě, vařit, chodit více pěšky, více cestovat, naučím se cizí jazyk, péct, hrát na saxofon…A jaké je to vaše letošní? Vzbudil ve vás Nový rok pocit sebekriticky zhodnotit sama sebe a promítnout řešení do podoby novoročních předsevzetí, které by nedostatky a neřesti napravily, ale každé další ráno ztrácíte elán k jejich plnění? Nezoufejte – většina lidí je na tom podobně! Ani v polovině ledna není pozdě na změnu taktiky a dosažení úspěchu.

Konkrétně

Začnu šetřit: přestanu utrácet – hlavně za oblečení a kosmetiku – tak alespoň za kosmetiku – nebo prostě ušetřím každý měsíc pár stovek – a začnu až v březnu, až se trochu „oklepu“ z vánočních výdajů atd. Pokud jste svým předsevzetím nedali opravdu konkrétní podobu, jistě sami cítíte, že není nic jednoduššího, než si je libovolně upravovat, zjednodušovat, měnit a hlavně s nimi ne a ne začít, protože vlastně nevíte jak! Namísto neurčitého „začnu šetřit“ si ujasněte minimálně to, kolik a za jak dlouho chcete vlastně ušetřit.  

Realisticky

Uvědomili jste si v průběhu vánočních svátků ležíc na gauči a držíc v jedné ruce chlebíček a v druhé cukroví, že musíte začít sportovat? Ne občas, ale pravidelně každý den? Ruku na srdce – kolik dní po sobě už jste byli cvičit? Pokud jste založili své předsevzetí na vcelku nereálném úkolu, sami jste se předem odsoudili k neúspěchu. Stejně jako se dítě nenaučí ze dne na den mluvit v souvislých větách, ani vy nemůžete, pokud jste nikdy nesportovali, začít najednou 7x týdně běhat. I malé kroky, jako je běh dvakrát za týden, se počítají, a tak začínat pomalu a postupně je to nejrozumnější, co můžete udělat.  

Viditelně

Pokud jste si prozatím předsevzetí zapsali pouze do své hlavy vedle desítek a desítek dalších úkolů, povinností či přání, rychle to změňte. Co je psáno, to je dáno (tedy většinou). A co je stále na očích, na to se hůře zapomíná. A to platí v případě novoročních předsevzetí dvojnásob! V případě, že si vše napíšete a vyvěsíte třeba na ledničku, předejdete zapomenutí – alespoň tedy tomu nevědomému.  

Chytře

Pokud už nyní vidíte, že se Vám předsevzetí nedaří vyplnit a vše je stále ve starých kolejích, může to být jen tím, že vám něco zásadního uniká. Pokud se vaše předsevzetí týká úspory financí, zaměřte se vedle denních výdajů např. i na položky, které nejsou na první pohled tak patrné. Takovou optimalizací výše telefonního tarifu nebo splátek půjčky můžete hodně ušetřit.

„Díky tzv. Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku než měli původně. Ušetří tak peníze celé rodině“, říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.  

Motivačně

Do čeho investujete ušetřené peníze? Koupíte si kolo? Jak oslavíte prvních pět uběhnutých kilometrů? Novými botami?  A jak se odměníte za splnění svého předsevzetí nebo jeho části vy? Pokud jste si nic spolu s předsevzetím nevymysleli, měl by to nyní být váš první úkol. Jestliže se totiž budete mít na co těšit, určitě vše půjde snáz. 

VÍCE O PARTNERSKÉ KONSOLIDACI

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.