Fixace úrokové sazby

Zajímá vás, zda je úvěr s fixovanou úrokovou sazbou výhodný a jak fixaci úrokové sazby rozumět? Fixace úrokové sazby znamená, že vám věřitel garantuje stejnou výši úroků na předem sjednané období. Můžete tak po dobu splácení úvěru počítat se stejnou výší splátek.

Období fixace se počítá ode dne uzavření úvěrové smlouvy a pohybuje se v násobcích roků (tzn. tříletá fixace, pětiletá fixace apod.).

Co ovlivňuje výši úrokové sazby

Úroky se neustále mění dle aktuální situace na finančním trhu. Na velikost úrokové sazby má vedle úrokových měr centrální banky přímý vliv především inflace. Když inflace roste, obecně klesá úroková míra.

Výhody fixace

Je výhodné fixovat úrokovou sazbu v době, kdy úrokové sazby dosahují svého minima. Pokud v takovém minimu úrok fixujete, půjčka vás vyjde nejvýhodněji. Naopak v době, kdy jsou úrokové sazby vysoké, se fixaci raději vyhněte.

Na co si dát během fixace úrokové sazby pozor?

Pokud si vezmete půjčku s fixovanou úrokovou sazbou, musíte často počítat s tím, že vám věřitel nastaví o něco vyšší úrok. Zároveň, pokud máte fixovaný úrok, nemůžete profitovat z pozitivních změn na finančním trhu.

Veškeré změny úvěru je výhodné realizovat v období, kdy končí fixace úrokové sazby, v tomto období totiž neplatíte sankční poplatky například za mimořádné splátky či předčasné splacení úvěru.

Klientská zóna
810 700 810
810 700 810

Pro správné fungování stránek je třeba mít zapnutý JavaScript.